spot_img
duminică, 18 ianuarie, 2026
-8.9 C
București

O mulţime de aşa numite „companii zombie” supravieţuiesc cu sprijinul guvernelor. Mulţi cetăţeni vor fi furioşi când vor vedea nota de plată imensă a coronavirusului- acuză șeful Allianz

Există o mulţime de aşa numite „companii zombie” care supravieţuiesc datorită sprijinului guvernamental, în timp ce multe gospodării private sunt mai reziliente decât s-a crezut iniţial, a afirmat marţi Oliver Baete, directorul general al Allianz SE, cea mai mare companie de asigurări din Europa, transmit Reuters și Agerpres.

Camuflăm deocamdată efectele provocate, dar avem acum o mulţime de companii zombie care supravieţuiesc doar pentru că obţin bani de la Guvern. Avem o mulţime de angajaţi care sunt în şomaj sau care lucrează part time şi sigur îşi vor pierde locurile de muncă în 2021″, a declarat Baete pentru Wall Street Journal.

Totuşi, a explicat şeful Allianz, există multe gospodării private care sunt mai puternice şi mai reziliente decât s-a crezut iniţial.

Mulţi cetăţeni sunt clar mai inteligenţi decât politicienii care cheltuie sume record, o problemă care într-o zi ar putea afecta coeziunea socială, susţine Baete. Acesta a adăugat: „Cetăţenii noştri sunt aparent mult mai inteligenţi decât clasa politică şi spun asta cu respect, deoarece cineva va trebui să achite nota de plată”.

Guvernele europene trebuie să fie atente în privinţa sumelor record cheltuite în timpul crizei provocate de pandemia de coronavirus (Covid-19), deoarece mulţi cetăţeni vor fi furioşi când vor vedea o astfel de notă de plată imensă, a avertizat Baete.

Pandemia a determinat guvernele din întreaga lume să facă datorii pentru a-şi putea majora cheltuielile, din cauza efectelor asupra economiei şi locurilor de muncă.

Multe pieţe financiare arată iraţional în acest moment, parţial din cauza excesului de lichiditate şi a structurii. Allianz se menţine departe de riscuri în ceea ce priveşte portofoliul său de acţiuni, a dat asigurări Baete.

Allianz a raportat un declin al profitului net de 29% în trimestrul doi din 2020 şi nu a actualizat estimările privind rezultatele din acest an, pe fondul incertitudinilor cauzate de pandemie.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bloomberg despre mișcările lui Zelenski

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, pe fondul unui scandal de...

    Cum a ajuns România la mâna gazelor din Ungaria

    România se confruntă, în perioadele de ger sever, cu...

    Analiza nr.2 in Institutul Primakov de Relații Internaționale de la Moscova: Deci, unde este îngropat câinele?

    Relațiile internaționale moderne trec prin schimbări rapide. Acest lucru...

    O NOUĂ LOVITURĂ PENTRU AGRICULTURĂ: Îngrășămintele s-au scumpit cu 30%

    Îngrăşămintele au început să se scumpească încă din prima...

    Trump: Am decis să nu atac Iranul

    Președintele SUA, Donald Trump, insistă că decizia de a...

    Americanii, furioși pe acordul comercial Canada-China

    Canada şi China au anunţat vineri un acord comercial...

    Articole relationate

    Categorii populare