Noul premier grec anunță reduceri de impozite

Noul guvern de centru-dreapta al Greciei vrea să înceapă reformarea statului şi îmbunătăţirea vieţii oamenilor cât mai curând posibil, a declarat prim-ministrul Kyriakos Mitsotakis sâmbătă, în prima sa declaraţie în faţa parlamentului – transmite dpa conform Agerpres.

„Viitorul nu poate să aştepte”, a declarat Mitsotakis, promiţând reforme în educaţie, securitate, economia digitală şi reducerea birocraţiei în timpul mandatului său de patru ani.

Într-un discurs difuzat pe postul de televiziune de stat ERT, Mitsotakis a mai spus că vor exista reduceri de impozite pentru a stimula economia şi a promis să creeze noi locuri de muncă.

El a promis, de asemenea, că Grecia va adera la măsurile de austeritate convenite cu creditorii săi şi va lansa propriile programe de economii şi creşteri. „Vom face Grecia o surpriză plăcută pentru Europa”, a spus Mitsotakis.

Partidul lui Mitsotakis Nea Dimokratia (ND) a câştigat alegerile parlamentare din 7 iulie, cu 39,6% din voturi. Coaliţia Stângii Radicale (SYRIZA), partidul fostului şef al guvernului Alexis Tsipras, s-a clasat pe locul al doilea cu 31,5% din sufragii. ND a câştigat suficiente mandate în parlament pentru a guverna singur.

Noul guvern va primi un vot de încredere din partea parlamentului luni, un proces care va fi doar o formalitate datorită majorităţii parlamentare a ND.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Acordul ucrainean-american privind resursele in impas

    Kievul a dat un semnal tacit de încetinire a...

    Iranul a atacat Israelul ca represalii pentru atacurile din Liban

    Sirenele au sunat în mai multe zone din Israel...

    UE mai dă o lovitură agriculturii românești: Produse agricole armene fără taxe vamale

    Piața Uniunii Europene va fi deschisă produselor agricole armene...

    Credite imobiliare pentru tineri in Serbia cu dobândă 1%

    Prim-viceprim-ministrul și ministrul sârb al Finanțelor, Siniša Mali,...

    Palatul Administrativ din Drobeta-Turnu Severin, modernizat prin fonduri europene

    A fost inaugurat Palatul Administrativ din Drobeta-Turnu Severin, după...

    Ciumarca in Mehedinți

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a participat la...

    Articole relationate

    Categorii populare