27.1 C
București
sâmbătă, iulie 12, 2025
AcasăAnalizeNoul Guvern va tăia cheltuielile bugetare cu 5%. Minus 10 miliarde la...

Noul Guvern va tăia cheltuielile bugetare cu 5%. Minus 10 miliarde la investiții. E pregătit un impozit general de 20% pentru veniturile din jocuri de noroc și TVA la biletele de joc

-

Liderii partidelor care vor forma viitorul Guvern au căzut de acord să reducă cheltuiellle bugetare cu 5%, respectiv cu 20 miliarde lei, reperezentând cheltuieli de personal, de funcționare, cu subvențiile și investițiile. În cazul investițiilor, reducerea va fi de 10 miliarde lei, conform informațiilor Profit.ro.

- Reclama -

Partidele nu au căzut încă de acord asupra măsurilor fiscale, a căror primă formă va trebui prezentată Comisiei Europene până la 20 iunie, dar printre acestea esta dată ca sigură introducerea unui impozit general de 20% pentru veniturile din jocuri de noroc, simultan cu aplicarea TVA la biletele de joc, spun surse politice pentru Profit.ro.

- Advertisement -

- Advertisement -
spot_img