Nou scandal româno-maghiar la Târgu Mureș

Senatul Universităţii de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie (UMFST), instituţie înfiinţă prin fuzionarea Universităţii de Medicină şi Farmacie (UMF) Târgu Mureş cu Universitatea Petru Maior (UPM), a aprobat, marţi, noua sa Cartă, fără reprezentanţii secţiei maghiare, transmite agenția maghiară de presă MTI.

La sfârşitul lunii septembrie, consiliul de conducere al secţiei maghiare a decis ca în semn de protest faţă de fuziunea
efectuată împotriva voinţei secţiei maghiare, profesorii maghiari din cadrul UMF Târgu Mureş nu vor mai ocupa funcţiile de conducere deţinute, până când nu se va lua o decizie pozitivă, care să asigure pe termen lung viitorul educaţiei în limba maghiară în cadrul universităţii. Astfel, membrii maghiari ai senatului nu au participat la dezbaterea şi aprobarea Cartei.

Noua Cartă Universitară nu aduce noutăţi în privinţa secţiei maghiare: consolidează structura împotriva căreia aceasta luptă deja de şase ani – a declarat miercuri agenţiiei ungare de presă MTI, şeful secţiei maghiare, profesorul Béla Szabó. Acesta a adăugat că noua Cartă consolidează, totodată, puterea pe care rectorul şi consiliul de administraţie o au în cadrul instituţiei.

Şeful secţiei maghiare a vorbit şi despre faptul că a fost atacată în instanţă hotărârea din luna mai a senatului, prin care s-a decis fuziunea celor două universităţi, întrucât din punctul lor de vedere, hotărârea nu a fost luată în mod legal. Cazul nu a ajuns încă pe rolul instanţei.

În opinia lui Béla Szabó, în cadrul universităţii ar trebui să existe structuri independente pentru învăţământul maghiar, astfel încât secţia maghiară să poată decide cu privire la propriile probleme, acest lucru se loveşte, însă, de ani de zile de refuzul majorităţii româneşti. Cazul UMF Târgu Mureş nu este o problemă de nivel local, este o cauză a tuturor maghiarilor – a subliniat profesorul.

UMF Târgu Mureş a fost înfiinţată în 1945 ca o instituţie cu predare exclusiv în limba maghiară. Predarea în limba română a fost introdusă în anul 1962, în urma unei instrucţiuni verbale primite de la liderii Partidului Comunist Român, iar prin aceasta învăţământul medical maghiar a început, treptat, să piardă teren, spune MTI.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rusia a distrus exporturile Ucrainei: Firmele sunt afectate deoarece nu își pot plăti împrumuturile

    Exporturile ucrainene sunt îngreunate și, în unele cazuri, suspendate,...

    Trump se ceartă cu propriul Departament de Justiție

    Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că nu...

    Bloomberg: Războaiele și clima cresc prețurile la alimente

    Conflictele și condițiile meteorologice reprezintă o amenințare pentru principalele...

    Explozie într-o cafenea din Moscova: Minim 3 morți și 15 răniți

    Departamentul de Transport din Moscova a anunțat închiderea mai...

    Vești proaste, dar și vești relativ optimiste, de pe Dunăre

    România traversează una dintre cele mai dificile perioade hidrologice...

    2 directori Gazprom, arestați

    Tribunalul Zamoskvoretsky l-a arestat pe Igor Moiseenko, director general...

    Mineralul mai scump ca aurul

    Oamenii de știință de la Centrul de Științe Kola...

    Articole relationate

    Categorii populare