spot_img
duminică, 1 februarie, 2026
-3.7 C
București

Nicușor, dezarmant: Nu știu de ce s-au anulat alegerile. Când o știu o să informez publicul

Președintele Nicușor Dan a afirmat, miercuri, că nu are încă o ‘imagine clară’ a ceea ce s-a întâmplat în noiembrie anul trecut, când au fost anulate alegerile prezidențiale.

‘În intervalul care s-a scurs de atunci mi se pare că nu doar în România, dar la nivel european, faptul că există un război hibrid al Rusiei, care înseamnă atacuri cibernetice pe de o parte, pe de altă parte campanii masive de dezinformare, devine tot mai cunoscut și tot mai evident. Adică avem rapoarte ale NATO, avem rapoarte ale Marii Britanii, avem rapoarte ale Uniunii Europene, ale Spaniei, ale Italiei, ale Franței, toate vorbind de influențe de campanie întregi de dezinformare și de slăbire a democrației, pe care Rusia le face în fiecare din aceste țări europene’, a arătat șeful statului în cadrul unui interviu la TVR.

Acesta a anunțat că atunci când va exista claritate privind acest subiect va informa publicul.

‘În momentul acesta nu pot să spun că am imaginea clară față de ce s-a întâmplat în noiembrie. Există bineînțeles niște investigații ale Parchetului. Mai este nevoie de timp. Într-un termen rezonabil din momentul acesta, o să o să ies public, așa cum am promis, ca să facem un o imagine de evenimentului noiembrie inclusă în perspectiva generală a războiului hibrid al Rusiei în Europa’, a mai afirmat președintele Nicușor Dan.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ministrul German al Apărării: Nu poți să te pârțești vesel cu un fund trist

    Ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a cerut Europei...

    Iranul publică lista preliminară cu numele celor uciși în timpul protestelor

    La ordinul său, biroul președintelui iranian a publicat o listă preliminară...

    Alianța strategică privind mineralele critice. ROMÂNIA NU EXISTĂ

    Reprezentanții a aproximativ 20 de țări, inclusiv țările G7,...

    Ce audiențe a făcut „Melania” și ce bani s-au încasat

    Documentarul despre Prima Doamnă a SUA, „Melania”, a încasat...

    Analiza influentului grup rus Valdai despre Europa: CE-I DE FĂCUT?

    O analiză a lui Ivan TIMOFEEV, director de program al...

    Europa renunță la agenda verde și caută resurse

    Țările europene și-au reluat căutarea propriilor rezerve de petrol...

    Articole relationate

    Categorii populare