spot_img
luni, 23 februarie, 2026
-1.5 C
București

Nicușor Dan vrea împrumuturi noi pentru Primăria Capitalei

Primarul municipiului Bucureşti, Nicuşor Dan, a declarat, marţi seara, că din cauza datoriilor de 3 miliarde de lei conturile municipalităţii sunt blocate şi nu se pot face investiţii, iar în cursul zilei a avut o întâlnire cu ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, cu privire la această situaţie.

Edilul a precizat că i-a solicitat sprijinul ministrului Finanţelor pentru creşterea gradului de îndatorare a primăriei, astfel încât să poată fi făcute şi investiţii.

„Am găsit datorii curente de 3 miliarde de lei. Asta înseamnă trei sferturi din bugetul pe un an. Am avut îngăduinţa Ministerului de Finanţe care ne-a compensat pe termie 300 de milioane de lei. Am avut îngăduinţa marii majorităţi a creditorilor care ne-au eşalonat plăţile. Conturile noastre sunt încă blocate pentru investiţii. (…) Am făcut o vizită la ministrul de Finanţe şi modul în care am dori să rezolvăm această situaţie, care e un blocaj, este să asumăm pentru 2021 că din banii pe care îi primim de la bugetul naţional şi banii pe care îi colectăm noi din diverse taxe să acoperim cheltuielile de funcţionare şi datoriile curente. Cu acceptul Ministerului de Finanţe. să ridicăm nivelul de îndatorare. Avem un mare avantaj, că suntem puţin îndatoraţi pe termen mediu şi lung în comparaţie cu oraşele occidentale. Deci ne putem împrumuta, dacă ne dă voie Ministerul de Finanţe. Domnul ministru Alexandru Nazare mi-a spus să fac solicitările în scris ca departamentele ministerului să dea un punct de vedere”, a declarat primarul Nicuşor Dan, la postul B1 TV.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cătălin Predoiu, omul care are intrare la americani. CE SE NEGOCIAZĂ?

    Ca un înalt oficial român, din politică ori din...

    Ce face fondatorul controversatei companiei BlackWater, aliat al lui Trump

    Erik Prince, fondatorul companiei militare private americane Blackwater (acum...

    Președintele liberal al CJ Ilfov: Nu pot să tac după ultimele ale lui Ciucu

    Eu rămân consecvent: Ilfovenii nu sunt cetățeni de mâna...

    Noul om cheie de la Teheran

    Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare