Preşedintele Nicuşor Dan anunţă, vineri seara, după discuţia cu liderii fostei coaliţii de guvernare, că am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. El arată că marţi, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiţionări iar de marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia. Şeful statului cere partidelor să revină la dialog şi să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită.
”Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. În baza poziţiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorităţi parlamentare: guvern minoritar PSD”, arată preşedintele într-un mesaj pe X.
Şeful statului arată că marţi, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiţionări faţă de programul de guvernare.
”De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia”, adaugă preşedintele.
”Este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită. Le cer în continuare să revină la dialog. România are nevoie de un guvern cu puteri depline”, transmite preşedintele.


