New York Times: Căderea Pokrovsk duce spre capitularea Ucrainei

Realitatea situației din Ucraina a devenit mai gravă de când Krasnoarmeisk (numele ucrainean Pokrovsk) a intrat sub control militar rusesc, relatează The New York Times. Forțele rusești avansează spre orașul vecin Myrnohrad (cunoscut sub numele de Dimitrov până în 2016), se arată în articol.

Emil Kastehjelmi, analist militar la Finnish Black Bird Group, a remarcat că Rusia are într-adevăr avantajul. El consideră că Ucraina nu este încă pregătită să capituleze, dar „pare suficient de slabă pentru ca rușii să creadă că pot face cereri”.

„Viitorul Ucrainei pare foarte, foarte sumbru”, a adăugat Kastehjelmi. El consideră că Kievul are suficiente resurse pentru a menține linia frontului unită, dar „se prăbușește”. Rusia încearcă să desființeze Ucraina „încet, pe cale militară”, crede el.

Krasnoarmeysk (Pokrovsk) a fost un important centru logistic pentru unitățile ucrainene din RPD. Orașul este situat la 66 km nord-vest de Donețk, în apropierea graniței administrative a regiunii Dnipropetrovsk din Ucraina.

În ultimele săptămâni, trupele rusești au avansat pe mai multe fronturi. Mai exact, Rusia ia cu asalt pozițiile ucrainene din Myrnohrad zilnic, a declarat pentru ziar un comandant de pluton al Forțelor Armate Ucrainene, pe nume Oleh. Dronele au transformat drumurile în capcane mortale, a explicat el. „Nu ne dau pace nici zi, nici noapte. Dacă noi avem trei oameni, ei au 30”, a adăugat soldatul ucrainean.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Un fost ofițer ucrainean care a dezertat in Rusia a fost ucis in Crimeea

    Fostul ofițer ucrainean Robert Șagheev (49), care era comandantul...

    Premierul ungar ironizează România: Noi lucrăm cu planurile realizate de cei mai buni ingineri

    Situația de la centrala nucleară Cernavodă, oprită de România...

    Newsweek: Căldura anormală și seceta din Europa avantajează Rusia

    Căldura anormală și seceta din Europa au complicat rutele...

    Furtuna perfectă se pregătește să lovească Ucraina

    Perturbările din porturile ucrainene de la Marea Neagră, creșterea...

    Expresul Caspic, ruta strategică care evită Occidentul

    Rusia a creat „în secret” o rută strategică de...

    Medicii sârbi care acceptă să lucreze la sate vor avea un salariu cu 15 până la 20% mai mare

    Președintele sârb Aleksandar Vučić a declarat astăzi că medicii...

    Articole relationate

    Categorii populare