Nervozitate la PNL, pe fondul disensiunilor dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Președintele ar trebui să înceapă treaba la modul cel mai serios și să desemneze premierul, spune la RFI vicepreședintele formațiunii Florin Roman: ”Principala promisiune a lui Nicușor Dan în campania electorală, în cazul nenominalizării domnului Bolojan, va fi încălcată”.
Florin Roman spune că dacă Nicușor Dan nu acceptă planul lui Ilie Bolojan pentru reducerea deficitului bugetar, va trebui să desemneze pe altcineva ca premier: ”În cazul în care domnia sa nu cedează și nu acceptă soluțiile și planul Bolojan, cu siguranță va veni cu altă nominalizare. În condițiile respective, sigur că vom discuta la nivelul conducerii partidului ceea ce vom face. Părerea mea personală e că va trebui să susținem un Guvern, pentru că România are nevoie de stabilitate”.
La remarca realizatorului că Nicușor Dan a promis în campania electorală că nu va crește TVA-ul, Florin Roman a precizat: ”Și-a mai luat un angajament în campania electorală, că Ilie Bolojan va fi viitorul prim-ministru al României și eu cred că foarte mulți români au votat un tandem la ultimele alegeri prezidențiale, cel puțin în zona Ardealului, domnul Nicușor Dan a obținut foarte multe voturi, pentru că românii aveau un grad mare de așteptare de la un tandem Nicușor Dan-Ilie Bolojan (…). Deci din acest punct de vedere, eu cred că principala promisiune a președintelui Nicușor Dan în campania electorală, în cazul nenominalizării domnului Bolojan, va fi încălcată”.
Deputatul spune în nume personal că ar vota un Guvern cu premier tehnocrat, dar fără PNL în el: ”Eu, personal, aș vota ca și parlamentar un Guvern condus de un tehnocrat, dar aș considera că nici un liberal nu ar trebui să facă parte din acest Guvern”.
