Moscova: Ocuparea cu forța de către autoritățile de la Chișinău a centralei electrice din Transnistria va avea consecințe grave și va duce la instabilitate în Europa

Ocuparea cu forța de către autoritățile de la Chișinău a centralei electrice din Transnistria (Centrala termoelectrică de la Cuciurgan) va avea consecințe grave și va duce la instabilitate în Europa, a declarat reprezentanta oficială a MAE rus, Maria Zaharova, citată de Interfax.

„În cazul unui astfel de scenariu, prezența în regiune a forțelor ruse de menținere a păcii va fi pusă sub semnul amenințării, iar locuitorii Republicii Moldovenești Nistrene se vor trezi, literalmente, în situație de ostatici”, a spus ea la o conferință de presă.

Potrivit spuselor sale, „într-un final, escaladarea situației ar putea duce la consecințe grave, la apariția altui focar de instabilitate în Europa. Iată pentru ce își pregătește Sandu țara”.

După cum a precizat diplomata, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, intenționează „să folosească inclusiv criza energetică din țară pentru a rezolva prin forță problema transnistreană”. „Fără drept de apel, ei pasează Rusiei responsabilitatea lor pentru suspendarea livrărilor de gaze. Ei analizează… varianta acaparării prin forță a Centralei termoelectrice de la Cuciurgan situată în Transnistria”, a spus Zaharova.

Luni, biroul de presă al Serviciului de Informații Externe (SVR) al Rusiei a anunțat că Sandu intenționează să „se răzbune pe Transnistria pro-rusă” „dacă Moscova nu găsește o modalitate de a livra gaze acolo”. Potrivit biroului de presă al SVR, la o recentă întâlnire cu conducerea guvernului, „președintele a cerut să fie pregătită o operațiune de ocupare cu forța a centralei electrice”.

„Întâlnirea s-a încheiat cu vorbele lui Sandu despre necesitatea elaborării unui plan pentru o operațiune militară care să stabilească controlul asupra Transnistriei și să lichideze prezența în regiune a forțelor ruse de menținere a păcii”, a subliniat biroul de presă al SVR într-un comunicat.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump după întâlnirea cu Zelenski: Vreau să pună capăt războiului

    Președintele SUA, Donald Trump, a lăudat întâlnirea sa de...

    CA PE VREMEA RĂPOSATULUI CEAUȘESCU: Bolojan cere românilor să stingă lumina seara intre 20 și 23

    Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că închiderea centralei...

    Rețeta Coca Cola ar fi fost descoperită într-o mănăstire dominicană din Florența

    În arhiva farmaciei mănăstirii dominicane San Marco din Florența,...

    Prețurile țițeiului au explodat din nou după ce Trump amenință Iranul

    Prețurile țițeiului au crescut astăzi cu 6%, întrerupând o...

    Bolo recunoaște întâlnirile discrete cu George Simion, dar nu mai ține minte detalii

    Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat că anul acesta...

    Fostul ambasador ucrainean in România prins la furat din donații străine

    Biroul Național Anticorupție din Ucraina (NABU) anunță că a...

    Articole relationate

    Categorii populare