Moscova: Germania nu are dreptul să desfășoare rachete americane cu rază lungă de acțiune pe teritoriul său

Germania nu are dreptul să desfășoare rachete americane cu rază lungă de acțiune pe teritoriul său, a declarat astăzi președintele Consiliului Federației Ruse, Valentina Matviyenko, referindu-se la documentele postbelice.

„Acest lucru este pur și simplu inacceptabil, dacă te uiți la toate documentele din perioada postbelică, atunci Germania nu are dreptul să aibă astfel de arme, conform contractelor care au fost semnate”, a spus ea într-un interviu cu jurnalistul Pavel Zarubin.

Matviyenko și-a exprimat speranța că acest lucru nu se va întâmpla și că, în caz contrar, „răspunsul rusesc va fi tranșant și adecvat”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Jean-Claude Van Damme, imaginea Festivalul Internațional de Film de la Niš din Serbia

    Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, l-a găzduit în această seară...

    New York Times și Financial Times: Criza alimentară bate la ușă

    Sistemul alimentar global depinde de comerțul neîntrerupt, energia accesibilă...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Sper ca nu ne oprim la merdenele

    de Adriana Stoicescu, judecător Sper ca nu ne oprim la...

    Fostul șef al Armatei ucrainiene: În loc să construim un stat ucrainean avem o republică oligarhică de clan

    Politicile guvernului ucrainean și situația din țară alimentează îndoielile...

    Iranul a descoperit un nou zăcământ de gaze estimat la câteva zeci de miliarde de dolari

    Ministrul iranian al industriei petroliere, Mohsen Paknejad, a declarat...

    Articole relationate

    Categorii populare