Morți și dispariții misterioase ale unor oameni de știință implicați in programe americane clasificate

Președintele SUA, Donald Trump, a promis răspunsuri la o serie de morți și dispariții misterioase ale unor oameni de știință legați de programe americane clasificate, declarând că a avut deja o întâlnire la Casa Albă, relatează Fox News.

Cazul se referă la o serie de morți și dispariții stranii ale unor oameni de știință cu acces la secrete spațiale, nucleare și de apărare ale SUA. Moartea cercetătoarei Amy Eskridge, în vârstă de 34 de ani, din Huntsville, Alabama, este a unsprezecea de pe această listă. Eskridge a murit pe 11 iunie 2022, din cauza unei răni prin împușcare, oficial declarată sinucidere, dar detaliile anchetei au fost în mare parte ținute secrete.

Printre aceste cazuri se numără dispariția generalului în retragere al Forțelor Aeriene William McCasland, a omului de știință NASA Monica Jacinto Reza, a contractorului Steven Garcia, a astrofizicianului Carl Grillmayr, a fizicianului MIT Nuno Loureiro, a angajatului NASA Jet Propulsion Laboratory Frank Maiwald și a altora.

Administrația Națională pentru Securitate Nucleară (NNSA) a confirmat că este la curent cu morțile și disparițiile angajaților din laboratoarele și instalațiile sale și desfășoară o anchetă.
Eskridge a fost co-fondatoare a Institutului pentru Științe Exotice și a lucrat la concepte experimentale de propulsie, pe care le-a numit „cercetare antigravitațională”. Într-un interviu din 2020, ea a susținut că s-a confruntat cu hărțuire, amenințări și tentative de sabotaj după ce și-a anunțat descoperirile în cercetare și a vorbit, de asemenea, despre presiuni pentru a „ține munca ei departe de ochii publicului”.

Antigravitația este un fenomen ipotetic care implică crearea unei forțe care contracarează atracția gravitațională sau repulsia. Nu există dovezi științifice care să susțină existența sa, iar majoritatea teoriilor sunt considerate pseudoștiințifice.

Pe fondul interesului public crescând, Trump a declarat că „spera la o întâmplare”, dar a numit situația „destul de gravă” și a promis că va prezenta concluziile în termen de o săptămână și jumătate. Secretarul de presă al Casei Albe, Carolyn Leavitt, a subliniat că administrația, în colaborare cu Biroul Federal de Investigații (FBI), „nu va lăsa nicio piatră neîntoarsă” în investigarea cazurilor din această serie.

Hot this week

Topics

Mai mult

    România a primit gratuit un sistem anti drone din Germania, dar l-a returnat

    „Îmi pare tare rău pentru suferința oamenilor din Galați....

    Polonia revoltată pe Zelenski pentru omagierea naziștilor: Nawrocki cere retragerea distincției președintelui Ucrainei

    Autoritățile poloneze au condamnat vineri decizia președintelui ucrainean Volodimir...

    Bulgaria nu mai acceptă avioane militare americane dacă nu sunt ridicate vizele

    Bulgaria va mai permite aeronavelor militare americane să rămână...

    Primarul liberal bătăuș din Reșita

    Primarul liberal Reșiței a fost trimis în sala de...

    Scădere record a populației Japoniei

    Populația Japoniei a scăzut cu 2,5% în cinci ani,...

    Articole relationate

    Categorii populare