spot_img
luni, 19 ianuarie, 2026
-6.6 C
București

MISIUNEA LUI VOICULESCU VLAD: Privatizarea asigurărilor de sănătate

Vlad Voiculescu, noul ministru al Sănătății care nu are nicio specializare în domeniu, anunță privatizarea asigurărilor de sănătate și beneficii pentru cetățenii care își permit să plătească mai mult. Sănătatea nu va fi susținută prin investiții de la bugetul statului, ci prin introducerea unor asigurări complementare și private, transmite PS News.

În programul de guvernare, Vlad Voiculescu anunță o creștere a bugetului Sănătății până la 6% din PIB, ceea ce este foarte puțin, în condițiile în care media europeană este la 9,8%, după cum arată chiar programul de guvernare.

Numai că această creștere la 6% din PIB, Vlad Voiculescu vrea s-o facă prin introducerea unei „asigurări complementare” cu fonduri private. Adică nu statul român va fi cel care va oferi mai mulți bani pentru sănătatea cetățenilor, ci cetățenii români, din buzunarele lor, vor fi cei care vor mări bugetul sănătății.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Spionaj american in Groenlanda. Detalii din presa daneză

    SUA au încercat în secret să obțină informații despre...

    VIDEO: Cum a fost zdrențuită celebra La Blouse roumaine la București

    Muzeul Național de Artă din București găzduiește din 20...

    Noile tarife americane din cauza Groenlandei ar putea aduce Germaniei pagube de 15 miliarde de euro

    Noile tarife americane ar putea reduce exporturile germane către...

    Germania își retrage cei 15 militari din Groenlanda după 2 zile

    Un grup de recunoaștere al Bundeswehr părăsește în secret...

    De ce a devenit Groenlanda o țintă cheie

    Peisajul în schimbare al regiunii arctice din cauza topirii...

    Un miliard de dolari ne costă invitația lui Trump de a face parte din Consiliul pentru Pace

    Administrația președintelui american Donald Trump oferă țărilor care doresc...

    Articole relationate

    Categorii populare