spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
10.6 C
București

MIȘCARE STRATEGICĂ LA MAREA NEAGRĂ: Premierul bulgar vede o alianță cu Turcia și Rusia

„Dacă acest proiect este atât de important, se vor găsi companii private să-l cumpere și să-l realizeze mai departe cu sprijinul nostru, nu există nicio altă soluție„, a declarat premierul Bulgariei, Boiko Borisov, într-un comentariu legat de construirea reactoarelor pentru Centrala nucleară Belene, transmite Focus.

Întrebat dacă eventuala construire a acestor unităţi nu înseamnă o totală poziţionare a Bulgariei de partea Rusiei, precum şi dacă Erdogan şi Putin sunt partenerii Sofiei, şeful executivului bulgar a subliniat că relaţiile sunt dinamice. „În urmă cu două luni, se vorbea despre o flotă comună cu Turcia împotriva Rusiei, împreună cu România şi Ucraina. Formularea se referă la exerciţii comune, patrule în Marea Neagră. Pe atunci, Turcia şi Rusia erau aproape de un eveniment militar. Îşi doborau avioane, se detestau. Două luni mai târziu, situaţia este total diferită„, a subliniat Borisov.

Referitor la proiectul Belene, el a precizat că este important să li se explice oamenilor că situaţia este alta. „Situaţia s-a schimbat prin faptul că instanța de la Geneva a decis deja ca Bulgaria să plătească 557 de milioane de euro, 167.000 de euro pe zi, reprezentând dobânzile pentru această sumă. Nu este vorba despre două reactoare, dacă vrem, dacă este un proiect profitabil. S-a spus ca Bulgaria să-şi plătească, pe cât posibil, dobânzile. Întrebarea nu este dacă avem nevoie de Belene, ci ce vom face cu reactoarele pentru care vom plăti. Suntem obligați să plătim aceste două reactoare„, a amintit premierul bulgar.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Netflix cumpără Warner Bros și HBO

    Netflix Inc. va achiziționa activele Warner Bros. Discovery (WBD),...

    Belarus face centru logistic și un fond de investiții cu Omanul

    Președintele belarus, Alexander Lukașenko, a anunțat crearea unui centru...

    Articole relationate

    Categorii populare