spot_img
luni, 22 decembrie, 2025
4.2 C
București

Mișcare cheie a Arabiei Saudite

Arabia Saudită a anunţat duminică numirea unui nou ambasador la Damasc, primul după mai bine de un deceniu de ruptură ca urmare a izbucnirii războiului civil în Siria, notează AFP.

Potrivit agenţiei oficiale de presă saudită, guvernul l-a numit pe Faisal bin Saud Al-Mejfel ca nou ambasador în Siria.

Noul reprezentant diplomatic a declarat că doreşte „întărirea legăturilor bilaterale dintre cele două ţări surori”, la aproape un an de la reluarea relaţiilor bilaterale.

După ani de izolare din cauza represiunii din 2011 a unei revolte populare care a degenerat în război civil, Siria lui Bashar al-Assad a fost reprimită în Liga Arabă în mai 2023.

Arabia Saudită, care a sprijinit grupurile rebele siriene la începutul conflictului şi şi-a închis ambasada în Siria în 2012, a restabilit imediat legăturile cu Damascul şi şi-a redeschis misiunea diplomatică în capitala Siriei.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vance spune că europenii sunt nemulțumiți de conducătorii lor

    Politicile economice și de migrație eronate ale țărilor europene...

    Mehedințiul face un pas important spre dezvoltarea turismului

    Astăzi a avut loc ședința de constituire a Organizației...

    The Times: Cum trupa comică a lui Zelenski a devenit o povară politică

    Dependenta președintelui ucrainean Volodimir Zelenski de foștii săi aliați...

    Vance: Ucrainienii stiu că vor pierde controlul asupra întregii Republici Populare Donețk

    Autoritățile ucrainene înțeleg că vor pierde controlul asupra întregii...

    Articole relationate

    Categorii populare