spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
10.6 C
București

Ministrul Turismului: S-a finalizat toată legislaţia cu privire la acordarea tichetelor de vacanţă din acest an

Guvernul a finalizat toată legislaţia cu privire la acordarea tichetelor de vacanţă din acest an, iar instituţiile publice pot începe să le emită, a afirmat, marţi, ministrul Turismului, Daniel Cadariu, într-o conferinţă de profil.

„Din punctul nostru de vedere, al ministerului, noi ne-am făcut treaba şi încurajez toate instituţiile publice să le emită. Există cadrul legal, există sume prevăzute în buget. De asemenea, încurajez toţi operatorii economici să apeleze la voucherele de vacanţă. Au posibilitatea în limita a şase salarii minime pe economie”, a spus ministrul.

Pentru aceste sume, operatorii economici nu mai plătesc contribuţii sociale şi pot fi deductibile din impozitul pe profit. Astfel, pot fi fidelizaţi salariaţii şi se poate da un imbold turismului, a adăugat Cadariu.

„Vom ridica această problemă în prima şedinţă de Guvern”, a mai spus oficialul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Netflix cumpără Warner Bros și HBO

    Netflix Inc. va achiziționa activele Warner Bros. Discovery (WBD),...

    Belarus face centru logistic și un fond de investiții cu Omanul

    Președintele belarus, Alexander Lukașenko, a anunțat crearea unui centru...

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    Articole relationate

    Categorii populare