Ministrul Transporturilor, ironizat de șeful CJ Mehedinți la matematică: Cei 3 km la un milion de euro de km nu fac 3, ci 25

Ministrul Transporturilor, domnul Lucian Bode, a scumpit din pix 3 kilometri de drum județean din Valea Doftanei la limita județului Brașov cu multe milioane de euro. Ce spune ministrul e absolut hazliu: „Am făcut un calcul, pe PNDL cei 3 km costă circa 710.000 euro pe km. Să mergem pe maxim, 1 milion pe km. Vorbim de 25 milioane de euro, aproximativ 125 milioane lei”. Deci cei 3 km la un milion de euro de km nu fac 3, ci 25. Aritmetica, bat-o vina! Hai să spunem că domnul ministru nu a editat corect fraza, adică e vorba de 3 din mai mulți. Oricum la 3 a mai pus de la el câte 290.000 euro pe kilometru, a scris pe facebook președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu (PSD).

Un fleac de aproape 900.000. Din pix, pardon, din vorbe, că declarația a fost făcută la tv, Realitatea Tv Plus. Și tot din PNDL: programul ăla “nașpa” al PSD, a mai comentat Georgescu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Povesti șocante din armata ucraineană: Au mâncat zăpadă, …râme și au slăbit 40 kg

    Au mâncat zăpadă, …râme și au slăbit 40 kg. Anton...

    Războiul din Iran scumpește ciocolata Dubai

    Războiul din Iran a provocat o creștere bruscă a...

    Andrei Caramitru: 90% din români „nu țin minte sau înțeleg mai mult decât o frază simplă”

    Politicienii noștri sunt un DEZASTRU pe comunicare. CATASTROFĂ Așa...

    Orbán renunță la mandatul parlamentar

    Prim-ministrul ungar in exercițiu Viktor Orbán a renunțat la...

    Super iahtul unui oligarh rus traversează Strâmtoarea Hormuz

    Super iahtul „Nord”, cel mai probabil deținut de oligarhul...

    Articole relationate

    Categorii populare