Ministrul maghiar de externe: Uniunea Europeană este în minoritate la Adunarea Generală a ONU, iar oficialii săi nu sunt luaţi în serios din cauza politicii arogante şi moralizatoare din ultimii ani

Uniunea Europeană este în minoritate la Adunarea Generală a ONU, iar oficialii săi nu sunt luaţi în serios din cauza politicii arogante şi moralizatoare din ultimii ani – a declarat, luni, la New York, Péter Szijjártó, ministrul ungar al Afacerilor Externe şi al Comerţului Exterior.

Potrivit comunicatului MAE ungar, ministrul a subliniat, în contextul unei reuniuni a Consiliului de Afaceri Externe al UE, organizată cu prilejul sesiunii Adunării Generale a ONU, că Uniunea Europeană se află într-o minoritate semnificativă în cadrul organizaţiei internaţionale, iar influenţa sa este în scădere din cauza politicii arogante şi moralizatoare desfăşurate în ultimii ani. „Şi acum, cei de la Bruxelles încearcă să facă în aşa fel încât toţi miniştrii de externe ai Uniunii Europene să fie îngrădiţi, să nu negocieze cu cine vor ei, să nu spună nimic ce ar putea să nu placă Bruxelles-ului” – a afirmat acesta. „Chiar au cerut săptămâna trecută ca fiecare să transmită cu cine urmează să se întâlnească bilateral aici. Vă puteţi imagina ce am răspuns noi la această solicitare (.) Practic, cei de la Bruxelles încep să conteste şi dreptul la existenţă a politicilor externe naţionale suverane, chiar şi aici, la New York” – a adăugat Péter Szijjártó.

Acesta a menţionat că la şedinţă se va discuta şi despre extinderea programului ungar al Cardurilor Naţionale, care prevede ce oportunităţi vor avea cetăţenii din Belarus şi Rusia pentru intrarea facilitată. „În această dezbatere, cred că cifrele ar trebui să joace un rol important, aşa că am verificat cum stă Europa în această privinţă” – a precizat şeful diplomaţiei ungare. „De exemplu, anul trecut, statele membre ale Uniunii Europene au eliberat peste 2800 00 de permise de şedere pentru cetăţenii belaruşi (…) Dintre acestea, Ungaria a emis 270. Nu 270 000, ci 270 din 280 000. Polonezii au emis 255 000, iar lituanienii, care ne critică constant, au emis şi ei 16 000” – a subliniat politicianul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Țările frugale ale Europei vor austeritate

    Cele 27 de state membre ale UE au avut...

    Presedintele ceh: Numărul care cumpără muniție pentru Ucraina s-a înjumătățit

    Numărul țărilor care participă la inițiativa condusă de Cehia...

    Prețurile combustibililor în UE au crescut cu 20,8% in aprilie, în Ungaria cu doar 1,5%

    Prețurile combustibililor în Uniunea Europeană au crescut cu 20,8% față de anul...

    Rusia vrea să taie gazul ieftin pentru Armenia

    Kremlinul a anunțat luni că Armenia ar putea pierde...

    Arabia Saudită, condiție pentru Israel

    Arabia Saudită nu va normaliza relațiile cu Israelul până...

    UDMR îl dă afară pe ministrul Culturii după inregistrarea scandaloasă

    Purtătorul de cuvânt al UDMR, Csoma Botond, afirmă că...

    Sectorul automotive, agricultura și HoReCa: Disponibilizări, insolvențe și închideri de companii

    Sectorul automotive, agricultura și HoReCa se confruntă cu disponibilizări,...

    Articole relationate

    Categorii populare