Ministrul maghiar de externe: Ungaria are capacităţile necesare să preia pacienți din România

Ungaria este pregătită să ofere ajutor României în urma incendiului de la spitalul din Constanţa, a anunţat Péter Szijjártó, ministrul ungar de externe şi al comerţului exterior.

În postarea pe care a publicat-o sâmbătă, pe pagina sa de
Facebook, şeful diplomaţiei ungare a scris că “deseori, un necaz
este urmat de altul; din păcate, aşa s-a întâmplat şi la Constanţa,
unde la spitalul de boli infecţioase a izbucnit un incendiu
devastator, care a curmat vieţi”. În România, epidemia de
coronavirus face ca din ce în ce mai mulţi oameni să aibă nevoie de
îngrijire medicală în spital, iar acum a mai avut loc şi această
tragedie, a adăugat ministrul.

Péter Szijjártó a semnalat că i-a trimis o scrisoare
ministrului român de externe, Bogdan Aurescu, în care a transmis
condoleanţe şi a oferit ajutorul Ungariei.

“Dacă este nevoie de preluarea unor pacienţi, sistemul sanitar
din Ungaria are capacităţile necesare, astfel România se poate baza
pe Ungaria”, a scris ministrul ungar de externe.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Foreign Policy: Nietul Americii, drona din România și Ucraina

    Administrația SUA a respins solicitările aliaților europeni de a-și...

    Fiul lui Ilie Dumitrescu internat la Obregia după un nou scandal

    Fiul fostului fotbalist Ilie Dumitrescu, cunoscut drept Toto Dumitrescu,...

    Magyar vrea să devină cu Vișegrad „o mare putere”

    Premierul ungar Peter Magyar și-a afișat încă o dată...

    Primarul din Turnu Severin a luat la rând cartierele orașului

    Primarul municipiului Drobeta-Turnu Severin, Marius Screciu, a continuat și...

    Finlanda dă drumul la alcool

    Parlamentul Finlandei a aprobat o amplă revizuire a legislației...

    Articole relationate

    Categorii populare