Ministrul Justiţiei acuză procurorii că fac presiuni asupra CCR

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat, joi seară, făcând referire la o presupusă declaraţie de independenţă a unor procurori din Ministerul Public, că ceea ce fac aceştia acum poate fi interpretat ca o presiune asupra Curţii Constituţionale „să aibă în vedere cum şi cât motivează decizia”

„Ce fac procurorii acum poate fi interpretată ca o presiune asupra Curţii să aibă în vedere cum şi cât motivează decizia. (…) Faptul că ar fi trebuit mai demult declanşată această procedură, sunt convins şi eu, dar nu eram eu mai demult. Eu am făcut o evaluare anul trecut în martie şi am spus că sunt motive, motive şi că nu e momentul declanşării procedurii. Pentru că nimeni, societatea, nu vedea realiatea din DNA atât de bine ca astăzi, nici astăzi nu vedem complet că nu ştim totul, dar oamenii nu vedeau acaestă realitate intolerabilă într-un stat de drept. Acuma s-au creat premisele cererii de revocare şi acuma Curtea Constituţională a dat această decizie”, a declarat Tudorel Toader, la România Tv.

Reacţia ministrului Justiţiei vine după ce, pe o pagina de Facebook aparţinând lui Andrei Lex, a fost distribuită o ”declaraţie de principiu”, atribuită unor procurori din Ministerul Public, în care se comentează decizia Curţii Constituţionale şi se afirmă că ”ministrul Justiţiei nu are şi nu va avea nicio implicare şi niciun rol în activitatea profesională”, acest lucru fiind în competenţa Consiliului Superior al Magistraturii. La finalului acestei postări, este o listă cu numele a 500 de procurori, atât din structura centrală DNA, dar şi judecători, fără însă vreun fel de semnătură olografă a vreunuia dintre aceştia. Printre cei enumeraţi se află şi numele Alexandrei Lăncrănjan, cea care îl anchetează pe liderul PSD, Liviu Dragnea, dar şi alte nume.

.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ucrainienii rad și grădinițele in limba română din Cernăuți

    Comunitatea românească din municipiul Cernăuți își exprimă îngrijorarea cu...

    Președintele Serbiei: În două-trei zile, Dunărea va deveni nenavigabilă

    Dunărea va deveni nenavigabilă în două-trei zile din cauza...

    Cum îi supraveghează chinezii pe străini

    Autoritățile chineze utilizează un sistem la scară largă pentru...

    Porțile de Fier 1 funcționează la 20% din capacitate, iar Porțile de Fier 2 la 30%

    Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă...

    Cine a fost ținta atentatului de la Moscova

    Sărbătorirea a celei de-a 55-a aniversări a comandantului șef...

    Asaltul francmasonilor in universitățile britanice

    Francmasonii britanici încearcă să atragă tineri în rândurile lor....

    Mașina Timpului la Castrul Roman de la Călugăreni

    Muzeul Județean Mureș a reușit să deschidă porțile unei...

    Articole relationate

    Categorii populare