Ministrul israelian al Securității Naționale cere reluarea operațiunilor militare la scară largă in Gaza

Ministrul israelian al Securității Naționale, Ben Gvir, a cerut guvernului să reia operațiunile militare la scară largă în Gaza în urma incidentului de la Rafah, a relatat duminică Times of Israel.

„Îi cer prim-ministrului să ordone Forțelor de Apărare Israeliene (IDF) să reia operațiunile militare la scară largă în Fâșia Gaza la capacitate maximă”, a declarat Gvir.

Potrivit acestuia, „falsa convingere că Hamas își va schimba poziția sau cel puțin va respecta acordul semnat se dovedește previzibil periculoasă pentru securitatea noastră”.

Mai mulți politicieni israelieni de dreapta cer, de asemenea, guvernului să reia luptele în Fâșia Gaza, după ce trupele israeliene au fost atacate la Rafah.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Pakistanul deschide coridoare de transport de mărfuri din și înspre Iran

    Pakistanul a acordat Iranului șase coridoare terestre care vor...

    Nicușor se declară „echidistant” de moțiunea de cenzură

    Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, marţi, că Ilie Bolojan...

    Numărul turiștilor pe Litoral mai mic cu 50% decât anii trecuți

    Patronatele din turism estimează pentru acest weekend aproximativ 40-45.000...

    Bolo ar trebui să demisioneze azi

    La ora redactării acestui material erau strînse 254 de...

    Articole relationate

    Categorii populare