spot_img
marți, 13 ianuarie, 2026
-3.9 C
București

Ministrul britanic pentru Imigrație: UK NU trebuie să garanteze cetățenilor UE dreptul de a rămâne în Marea Britanie

Marea Britanie nu ar trebui sa garanteze cetatenilor Uniunii Europene dreptul de a ramane in Regat odata ce acesta paraseste blocul comunitar, decat in cazul in care primeste asigurari reciproce din partea altor state UE, a declarat luni ministrul britanic pentru Imigratie, James Brokenshire, potrivit agenției Reuters citată de Hotnews.

Statutul cetatenilor straini care traiesc in Marea Britanie si cel al britanicilor ce traiesc in alte tari din UE a devenit un punct sensibil politic dupa votul in favoarea iesirii din Uniunea de 28 de state, care are reguli ce garanteaza libera circulatie a lucratorilor.

„S-a sugerat ca guvernul ar putea garanta acum pe deplin cetatenilor UE dreptul de a ramane”, a declarat ministrul pentru Imigratie, James Brokenshire, in parlamentul britanic. „Acest lucru nu ar fi prea intelept fara o asigurare paralela din partea guvernelor europene cu privire la cetatenii britanici ce traiesc in tarile lor”, a subliniat acesta.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Întâlnire secretă între fiul fostului șah al Iranului și omul lui Trump

    Emisarul prezidențial american Steve Witkoff a avut o întâlnire...

    Americanii testează dispozitivul sindromului Havana

    Departamentul Apărării al SUA a petrecut peste un an...

    Banii dați in secret de Cehia Ucrainei

    Fostul guvern ceh, condus de Petr Fiala, a alocat...

    LOVITURĂ PENTRU ZELENSKI: Deputații au refuzat un ministru

    Deputații ucraineni nu au aprobat astăzi numirea ministrului Apărării,...

    Trump supărat pe procurorul general

    Președintele american Donald Trump a criticat-o în repetate rânduri...

    Senator PNL de Hunedoara pe loc albastru la mall

    Știți ce înseamnă un loc albastru într-o parcare de...

    Articole relationate

    Categorii populare