Ministru de externe maghiar: Europa de Vest cumpără in secret petrol rusesc

Cota Ungariei din totalul exporturilor de petrol rusesc este de 2,2%, ceea ce înseamnă că restul de 97,8% este achiziţionat de alte ţări, ceea ce pune în evidenţă şi ipocrizia ţărilor din Europa de Vest – a declarat Péter Szijjártó, ministrul afacerilor externe şi comerţului exterior la New York, miercuri (ora locală).

Potrivit unui comunicat emis de minister, în interviul acordat CNN ministrul a calificat ţările din Europa de Vest ca fiind ipocrite, deoarece afirmă că au încetat să mai importe petrol rusesc, în timp ce continuă să o facă, deşi nu în mod direct, ci în secret. 

„Cota Ungariei din totalul exporturilor de petrol rusesc reprezintă 2,2%, ceea ce înseamnă că restul de 97,8% este cumpărat de alţii” – a subliniat el.

El a explicat în continuare că Ungaria, fiind o ţară fără ieşire la mare, depinde în mare măsură de sursele de energie ruseşti, deoarece celălalt oleoduct, care trece prin Croaţia, nu poate în prezent să aprovizioneze în totalitate Ungaria şi Slovacia vecină. 

Răspunzând la întrebarea reporterului, Péter Szijjártó a spus că nu este surprins de faptul că Donald Trump aşteaptă măsuri suplimentare din partea Europei în ceea ce priveşte războiul din Ucraina, întrucât preşedintele american a câştigat alegerile promiţând că va pune interesele ţării sale pe primul plan.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Macron: Trăim un moment unic. Xi, Trump și Puțin se opun europenilor

    Președintele francez Emmanuel Macron a declarat vineri, la Atena,...

    Co-fondatorul AUR Marius Lulea, atac la Simion

    Am fost întrebat despre declarațiile recente ale președintelui AUR....

    Merz: Aderarea imediată a Ucrainei la UE e imposibilă

    Cancelarul german Friedrich Merz a numit imposibilă aderarea imediată...

    Meloni critică renovarea unei clădiri UE din Bruxelles cu 800 de milioane de euro

    Prim-ministrul italian Giorgio Meloni a criticat astăzi planurile de...

    Articole relationate

    Categorii populare