spot_img
sâmbătă, 21 februarie, 2026
-1.9 C
București

Medvedev vrea confiscarea bijuteriilor Coroanei Britanice care se află in Rusia

Marea Britanie a comis o infracțiune prin transferul către Ucraina a veniturilor din activele rusești blocate. Acum Rusia trebuie „să returneze ceea ce a fost confiscat în natură”, a declarat Dmitri Medvedev, vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei.

„Orice confiscare ilegală a fondurilor rusești sechestrate sau a veniturilor provenite din acestea ar trebui convertită în teritorii suplimentare și alte proprietăți [ale Ucrainei]. Sau prin confiscarea bijuteriilor coroanei britanice. Încă există suficiente astfel de bijuterii în diferite locuri, inclusiv în Rusia”, a scris el pe canalul său de Telegram.

De asemenea, este posibilă „restituirea a ceea ce a fost confiscat” de „terenul ucrainean” și de alte bunuri imobiliare și mobile situate pe acesta. (Evident, nu vorbesc despre terenurile noilor regiuni ale Rusiei, acestea sunt deja ale noastre.)”, a adăugat Medvedev.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Semne că urmează un atac in Iran

    Statele Unite au început să evacueze trupele staționate în...

    Trupele de elită cubaneze obligate să plece din Venezuela

    Consilierii militari și trupele de elită cubaneze părăsesc Venezuela,...

    Slovacia îi dă ultimatum lui Zelenski: Dacă nu, luni vă tăiem curentul

    Dacă președintele ucrainean Volodimir Zelenski nu reușește să reia...

    India vrea să scape cu Brazilia de metalele rare din China

    Premierul indian Narendra Modi a anunțat sâmbătă semnarea unui...

    Americanii nu consideră „întâlnire oficială” discuția Rubio-Nicușor cu șapca in mână

    Ghinion nicușoresc..... Conform siteului oficial al Departamentului de stat...

    Zelenski: Americanii ne cer să ne retragem din Donbas

    Statele Unite, la fel ca Rusia, cer retragerea forțelor...

    Articole relationate

    Categorii populare