Marius Budăi (PSD): Spitalele sunt pline, nu mai avem locuri la ATI, dar marii bărbaţi de stat au catadicsit să îşi dea cu trotinetele în cap fix acum, în timp ce traversăm valul trei al pandemiei COVID-19

Vicepreşedintele Camerei Deputaţilor Marius Budăi a atras atenţia joi asupra degringoladei din Ministerul Sănătăţii şi din Guvern, în condiţiile în care ne aflăm în valul trei al pandemiei.

„Spitalele sunt pline, nu mai avem locuri la ATI, dar marii bărbaţi de stat au catadicsit să îşi dea cu trotinetele în cap fix acum, în timp ce traversăm valul trei al pandemiei COVID-19. Ministerul Sănătăţii nu este, acum, condus, interimarul Cîţu neavând timp de toate. Mai mult, nu avem un Guvern funcţional, acesta nu s-a putut întruni ieri pentru a dezbate problemele stringente ale ţării, fiindcă miniştrii USR-PLUS au refuzat să participe. Nu mai găseşti loc la analize decontate până în iunie, iar dacă nu ai bani să le plăteşti nu ai decât să te rogi la Dumnezeu să nu păţeşti nimic timp de două luni de zile. Se moare în spitalele din România, iar puştanii de stat, după cum ei înşişi s-au autointitulat, se ameninţă reciproc că îşi iau jucăriile şi pleacă”, a afirmat Marius Budăi, printr-un comunicat de presă al PSD. 

El a adăugat că situaţia este gravă şi din punct de vedere economic, însă nici măcar acest lucru nu îi face pe cei din Coaliţia PNL-USR+UDMR să se comporte matur.

„Şomajul creşte de pe o zi pe alta, sunt angajaţi trimişi în şomaj tehnic sau care sunt plătiţi cu jumătate de normă, veniturile la stat au îngheţat, iar Ministerul Muncii ameninţă cu un Memorandum de reducere a sporurilor. Preţurile au crescut şi continuă, de la alimemente la energie, leul se depreciază zilnic în faţa euro. Datoria externă a crescut uluitor, deficitul comercial al României a explodat cu aproape 300%. În toată această degringoladă PNL şi USR nu se mai înţeleg, iar preşedintele Klaus Iohannis este dispărut. Retrăim vremurile când ţara era condusă de CDR, ceea ce am spus încă de la sfârşitul anului trecut”, a explicat fostul ministru al Muncii. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Serbia va introduce vize pentru ruși

    Autoritățile sârbe discută introducerea vizelor cu Rusia pentru a...

    Forbes: Cei mai bogați moștenitori din Rusia

    Iusuf Alekperov (foto), fiul fondatorului LUKOIL, Vagit Alekperov, s-a...

    Wall Street Journal: Din raportul medical al lui Trump lipsesc detalii esențiale

    Wall Street Journal relatează că raportul de examinare medicală...

    Ministrul britanic de externe merge in China pentru „dialog strategic”

    Ministrul britanic de Externe, Yvette Cooper, va vizita China...

    Articole relationate

    Categorii populare