Marine le Pen, scandal cu presa

Mai multe organizații de media au anunțat că le-a fost interzis accesul, duminică, la evenimentul electoral al Frontului Național (FN), partidul candidatei la președinție Marine Le Pen, transmite AFP. Formațiunea de extremă dreapta a afirmat că nu există spațiu suficient pentru toți ziariștii care au solicitat acreditări.

Pe Twitter, mai mulți jurnaliști ai unor publicații online, ai săptămânalului american The Atlantic, ai televiziunii de stat italiene RAI și a canalului britanic de informații Sky News au scris că le-au fost refuzate acreditările cerute pentru relatări legate de turul al doilea al alegerilor prezidențiale din Franța. Au fost respinse cereri de acreditare formulate la începutul săptămânii și aprobate, în schimb, solicitări tardive, au declarat AFP mai multe persoane.

În semn de solidaritate, ziarele Le Monde, Liberation, l’Humanite și alte periodice au decis să boicoteze evenimentul organizat de FN.

Și la primul tur, în urmă cu două săptămâni, FN a interzis accesul unor zariști. Mai multe asociații ale jurnaliștilor și organizații de media, inclusiv agenția France Presse, au semnat între cele două tururi o petiție de protest împotriva selectării presei căreia i se permite să o urmărească pe Marine Le Pen. Semnatarii consideră că este vorba de o încălcare a dreptului la informare.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Omul Nou, subspecia trepanaților de rit nou

    de Adriana Stoicescu, judecător Citind ultimele emanatii ale trepanatilor de...

    General KGB-FSB, găsit mort la Moscova. S-ar fi sinucis

    Generalul-maior în retragere al FSB, Igor Laptev, a fost...

    Festivalul cehilor Banat din Eibenthal, pe Clisura Dunării

    Timp de cinci zile, Eibenthalul este gazda concertelor de...

    Trump dă vită ieftină in înainte de alegeri

    Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat vineri suspendarea tarifelor...

    Articole relationate

    Categorii populare