spot_img
luni, 23 februarie, 2026
-2.9 C
București

Macron vrea Europa să garanteze ordinea mondială

Europa are de acum „misiunea de a garanta ordinea multilaterală” mondială slăbită, a declarat miercuri preşedintele francez, Emmanuel Macron, la o zi după decizia Statelor Unite de a se retrage din acordul nuclear iranian, relatează AFP.

„Ne aflăm într-un moment istoric pentru Europa care are misiunea de a garanta această ordine multilaterală pe care am creat-o la sfârşitul celui de-Al Doilea Război Mondial şi care este astăzi uneori bulversată”, a declarat şeful statului francez într-un interviu acordat televiziunii naţionale din Germania.

Preşedintele american, Donald Trump, a decis să retragă Statele Unite din acordul semnat în 2015 între Iran şi Grupul 5+1 (SUA, Marea Britanie, Franţa, Rusia, China şi Germania) cu scopul de a controla ambiţiile nucleare ale Teheranului.

Decizia a intervenit după mai multe anunţuri similare ale Washingtonului, precum ieşirea din Acordul de la Paris privind schimbările climatice sau ameninţarea cu introducerea unor taxe vamale punitive. Ele se înscriu în dorinţa afişată de Donald Trump de a rupe cu multilateralismul.P

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cătălin Predoiu, omul care are intrare la americani. CE SE NEGOCIAZĂ?

    Ca un înalt oficial român, din politică ori din...

    Ce face fondatorul controversatei companiei BlackWater, aliat al lui Trump

    Erik Prince, fondatorul companiei militare private americane Blackwater (acum...

    Președintele liberal al CJ Ilfov: Nu pot să tac după ultimele ale lui Ciucu

    Eu rămân consecvent: Ilfovenii nu sunt cetățeni de mâna...

    Noul om cheie de la Teheran

    Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare