Macron, Scholz și Meloni: Demersul Kosovo de a adera la Consiliul Europei este „nepotrivit” şi există „riscul” să nu aibă succes

Preşedintele francez Emmanuel Macron, cancelarul german Olaf Scholz şi şefa guvernului italian Giorgia Meloni consideră că demersul Kosovo de a adera la Consiliul Europei (CoE) este „nepotrivit” şi există „riscul” să nu aibă succes, transmite AFP.

„Mingea este în terenul dumneavoastră”, avertizează cei trei lideri europeni într-o scrisoare adresată premierului kosovar Albin Kurti datată miercuri şi al cărei conţinut a fost confirmat vineri de Palatul Elysee.

Kosovo s-a angajat să creeze o asociaţie a municipalităţilor cu majoritate sârbă, condiţie ce i-a fost pusă pentru a putea adera la CoE, dar nu a menţinut proiectul de stat elaborat în cadrul dialogului de la Bruxelles cu Serbia, menţionează AFP.

„Propunerea dvs. (…) este inadecvată şi neviabilă în lumina circumstanţelor actuale din aceste municipalităţi”, afirmă în scrisoare Emmanuel Macron, Olaf Scholz şi Giorgia Meloni.

Primarii comunelor respective sunt, de fapt, albanezi şi au fost aleşi în cadrul unui scrutin în 2023 boicotat de etnicii sârbi, la care participarea a fost de numai circa 3%.

„Fără un progres decisiv (în această problemă, n.red. AFP), există un risc real ca statele membre ale Consiliului Europei să nu acorde suficient sprijin candidaturii Kosovo” la organizaţia de apărare a drepturilor omului.

Serbia, care se opune vehement recunoaşterii Kosovo în rândul instituţiilor internaţionale, a respins propunerea kosovară, care este în opinia sa contrară acordului din 2013 dintre cele două cu privire la crearea unei asociaţii a comunelor cu majoritate sârbă care să se bucure de autonomie în domeniile sănătăţii, educaţiei, culturii şi în alte sectoare.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Liderul PNL Iași îl toarnă pe Bolo că ține in funcție un prieten pesedist

    Liderul liberal de la Iași Alexandru Muraru îl toarnă...

    Soros a pierdut o grămadă din bani din proiectul de la Doicești

    Soros Fund Management LLC şi-a redus la jumătate participaţia...

    Iranul pregăteste o catastrofă digitală pentru Occident și Asia

    În urma blocadei Strâmtorii Hormuz, Iranul și-a îndreptat atenția...

    Rareș Bogdan acuză: Prostie, ignoranță sau sunt interese ascunse?

    Curaj și viziune sau lamentație și ignoranță? România poate...

    Noul guvern ungar vrea să taie vizele pentru lucrătorii din afara UE

    Noul guvern al Ungariei se confruntă cu presiuni tot...

    A negociat Xi Coreea de Nord cu Trump?

    În urma vizitei președintelui american Donald Trump în China,...

    Premierul socialist spaniol, umilit in Andaluzia

    În alegerile regionale din Andaluzia spaniolă, care au avut...

    Articole relationate

    Categorii populare