Lui Liviu Dragnea i-a fost încălcat dreptul la apărare şi sănătate

Magistraţii de la Judecătoria Sector 5 au decis luni, 17 mai, că, în penitenciar, lui Liviu Dragnea i-au fost încălcate dreptul la apărare şi dreptul la sănătate. Decizia este definitivă.

Liviu Dragnea a dat în judecată Penitenciarul Rahova, susţînând că ar fi pierdut aproape 50 de zile de libertate din pricina faptului că nu i s-a mai permis să muncească în spatele gratiilor. Practic, el a cerut să-i fie recunoscute şi zilele de muncă pe care nu le-a prestat efectiv, dar care pot fi luate în considerare la calcularea fracţiei de 2/3 din pedeapsa atunci când se va discuta cererea de eliberare condiţionată.

Liviu Dragnea rămâne în spatele gratiilor, dar miercuri, pe 19 mai, acesta va veni în faţă judecătorilor cu o contestaţie împotriva respingerii cererii de liberare condiţionată, transmite Ziare.com.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Merz: Aderarea imediată a Ucrainei la UE e imposibilă

    Cancelarul german Friedrich Merz a numit imposibilă aderarea imediată...

    Meloni critică renovarea unei clădiri UE din Bruxelles cu 800 de milioane de euro

    Prim-ministrul italian Giorgio Meloni a criticat astăzi planurile de...

    Kremlin: Există posibilitatea ca Putin să participe la viitorul summit G20 de la Miami

    Există posibilitatea ca președintele rus Vladimir Putin să participe...

    Au început Zilele Severinului 2026: concerte, târg de bresle la Cetate și expoziții în tot orașul

    Zilele Severinului 2026 au debutat oficial astăzi, printr-o serie...

    Trump l-a demis pe șeful Marinei din cauză că nu i-a făcut flota pe care o visa

    Secretarul Marinei SUA, John Phelan, a fost demis din...

    Articole relationate

    Categorii populare