Lituania acuză UE că nu este în stare să facă nimic în Belarus

Lipsa de acţiune a Uniunii Europene cu privire la Belarus subminează credibilitatea politicii sale externe, a declarat ministrul de externe lituanian Linas Linkevicius, potrivit unui interviu publicat duminică în ziarul britanic Financial Times, relatează Reuters conform Agerpres.

UE trebuie să încurajeze democraţia şi să contracareze influenţa Rusiei în Belarus, a explicat Linkevicius în interviu, adăugând că blocul comunitar ar trebui să ofere ”ajutor concret” opoziţiei din Belarus.

‘Uneori reacţionăm prea târziu şi măsurile noastre sunt fragmentate şi nu fac nicio impresie societăţii sau oamenilor de la putere”, a spus Linkevicius.

”Când nu ne vom respecta angajamentele naţionale, acesta ne va zdruncina propria temelie ‘, a spus el.”Poporul belarus nu ar trebui să se simtă părăsit”, a menţionat şeful diplomaţiei lituaniene.

Linkevicius a spus că ar fi preferat ca UE ceară sancţiuni, aşa cum au făcut Lituania, Letonia şi Estonia, împotriva preşedintelui Aleksandr Lukashenko şi a altor 29 de oficiali din Belarus.

Lidera opoziţiei din Belarus Svetlana Tihanovskaia a cerut vineri ONU să trimită o misiune internaţională de monitorizare în ţara sa pentru a documenta brutalitatea flagrantă a poliţiei împotriva protestatarilor majoritar paşnici, notează dpa.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cum fug serviciile de informații franceze și germane de spionajul american prin inteligența artificială

    Serviciile de informații franceze au abandonat serviciile companiei americane...

    Zelenski vrea să stabilească pacea cu Putin înainte de începerea iernii

    La summitul G7 din Franța, președintele ucrainean Volodimir Zelenski...

    Vucic acuză un război hibrid dus de Muntenegru împotriva Serbiei

    Președintele sârb Aleksandar Vucic a declarat astăzi că nu...

    Cum își bate joc România de un sector strategic

    Transportul feroviar reprezintă una dintre cele mai eficiente şi...

    Bolo a concediat de la stat, dar majoritatea din Educație

    Guvernul condus de premierul Bolojan a eliminat 30.600 de...

    Deputatul AUR Mohammad Murad anunță că va vota guvernul Veștea

    Mohammad Murad, deputat AUR, a anunțat marți că va...

    Veştea spune că Nazare vrea să facă parte din guvernul său

    Premierul desemnat, Adrian Veştea, afirmă că ministrul Finanţelor Publice,...

    Articole relationate

    Categorii populare