spot_img
duminică, 22 februarie, 2026
-2.1 C
București

Liderul PMP Alba s-a înscris in PNL

Liderul PMP Alba, Clement Negruţ, s-a înscris duminică în Partidul Naţional Liberal, la o zi după ce liderul USR Alba, Beniamin Todosiu, a devenit membru al Partidului Social Democrat.

„Bucuria de a avea alături un prieten nu poate fi egalată de nimic, cu atât mai mult cu cât realizează temelia unui proiect politic la care ţin foarte mult: unirea formaţiunilor de centru-dreapta. Îţi mulţumesc, Milule! De astăzi, Clement Negruţ împreună cu o bună parte din colegii de la PMP fac parte din marea familie de centru-dreapta a PNL-ului”, a transmis pe Facebook, liderul PNL Alba, Ion Dumitrel, care a postat şi o fotografie în care apare alături de fostul său coleg de partid până în 2013, ambii provenind din Partidul Democrat.

Dumitrel a adăugat că Negruţ este un „om politic şi de administraţie valoros, care a adus plus valoare judeţului Alba”.

Clement Negruţ s-a înscris în PMP în 2013, când, aflat la al doilea mandat consecutiv de deputat, a demisionat din PDL. Şi în primul său mandat de deputat, respectiv în anul 2011, Negruţ a părăsit partidul pentru circa două luni, revenind ulterior asupra demisiei sale.

Recent s-au mai înscris în PNL primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleşa, unul din cei mai vechi liberali din judeţ, membru al USR din 2020, însoţit de doi consilieri municipali PSD – din care unul a candidat la Primărie în 2020, precum şi un consilier al USR.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Diversiunea lui Miruță in Gorj

    Demagogia nu ține loc de soluții pentru Gorj! Administrația...

    Riscurile pentru America și lume a unui atac împotriva Iranului

    Un posibil atac american asupra Iranului ar reprezenta un...

    Consilierul lui Nicușor despre vizita in SUA: Am fost mai puţin izolaţi decât se spune

    Consilierul prezidenţial pentru securitate naţională, Marius Lazurca, a declarat...

    Semne că urmează un atac in Iran

    Statele Unite au început să evacueze trupele staționate în...

    Trupele de elită cubaneze obligate să plece din Venezuela

    Consilierii militari și trupele de elită cubaneze părăsesc Venezuela,...

    Slovacia îi dă ultimatum lui Zelenski: Dacă nu, luni vă tăiem curentul

    Dacă președintele ucrainean Volodimir Zelenski nu reușește să reia...

    India vrea să scape cu Brazilia de metalele rare din China

    Premierul indian Narendra Modi a anunțat sâmbătă semnarea unui...

    Articole relationate

    Categorii populare