Leyen vrea să facă România un actor nerelevant in UE

UE trebuie să acţioneze mai rapid şi mai ferm, ceea ce ar presupune să renunţe la votul consacrat, bazat pe unanimitate, şi să treacă la majoritate calificată, a declarat sâmbătă preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, la Conferinţa de securitate de la München.

UE trebuie să acţioneze mai rapid şi mai ferm, a pledat la Munchen preşedinta Comisiei. „Acest lucru ar putea însemna să ne bazăm pe rezultatul majorităţii calificate, mai degrabă decât pe unanimitate”, a avertizat von der Leyen.

Votul cu majoritate calificată (QMV) necesită ca 55 % din ţările UE, reprezentând 65 % din populaţia blocului, să voteze în favoarea unei propuneri. Acesta a fost propus ca o posibilă modalitate de a ocoli, de exemplu, veto-ul Ungariei asupra aderării Ucrainei la UE.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Articole relationate

    Categorii populare