spot_img
miercuri, 14 ianuarie, 2026
-3.3 C
București

Legătura copilotului Germanwings cu România: Bunicul lui Andreas Lubitz a emigrat în anii ’70 în Germania

Bunicul copilotului Andreas Lubitz, suspectat că a prăbuşit avionul Germanwings în Alpii francezi, ar fi emigrat din România în Germania, în anii ’70, susţine publicaţia locală Donau Kurier, într-un reportaj realizat în oraşul în care au locuit până de curând bunicii tânărului.

Bunicul lui Andreas Lubitz, un medic pediatru în vârstă de 87 de ani, şi bunica sa, 84 de ani, au locuit în orăşelul Neuburg, landul Bavaria, până în urmă cu câteva luni, când s-au mutat la fiica lor, mama copilotului, în Montabaur, landul Rheinland-Pfalz.

Potrivit Donau Kurier, bunicul lui Andreas Lubitz ar fi originar din România. La începutul anilor ’70, pe vremea când era un tânăr medic, el a venit la un congres şi nu s-a mai întors în ţară.

Bărbatul şi-a găsit un loc de muncă la clinica de pediatrie din Neuburg, în timp ce soţia sa a fost profesoară la şcoala primară din oraş. Publicaţia nu precizează dacă şi femeia este originară din România.Unchiul lui Andreas Lubitz a avut un magazin de articole sportive în oraş, unde, în prezent, mai trăieşte o mătuşă a tânărului.

Andreas Lubitz, copilotul avionului Airbus A320 prăbuşit marţi în Alpii francezi, este suspectat că a provocat intenţionat această tragedie. Potrivit presei germane, tânărul s-a confruntat cu un episod depresiv major în 2009 şi se afla sub observaţia unor medici neurologi şi psihiatri. Anchetatorii care au efectuat percheziţii la domiciile acestuia au descoperit că Lubitz avea concediu medical inclusiv pentru ziua în care a avut loc tragedia.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Franța, scandal cu Germania pe cumpărarea de arme americane pentru Ucraina

    Franța încearcă să împiedice Ucraina să achiziționeze arme din...

    Scandal cu percheziții cu deputați cumpărați in Ucraina

    Liderul uneia dintre fracțiunile parlamentare ale Radei Supreme este...

    Bolo dă atacul la cooperativele agricole

    Facilitățile fiscale acordate cooperativelor agricole prin legea destinată acestora...

    52 miliarde de euro, necesarul de finanţare total al României în 2026

    Guvernul estimează că se va împrumuta cu cel puţin...

    Zelenski, nervos că europenii nu au plătit armele americane pentru Ucraina

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a raportat probleme legate de...

    3 țări din Golf cer Americii să nu atace Iranul: DESPRE CE PERICOLE AVERTIZEAZĂ

    Arabia Saudită, Omanul și Qatarul încearcă să influențeze Statele...

    Bolo dă atacul și la universități

    Premierul Ilie Bolojan, care tocmai ce a preluat interimar funcția de...

    Articole relationate

    Categorii populare