spot_img
marți, 13 ianuarie, 2026
-3.9 C
București

L’AntiDiplomatico: Meloni i-a cerut lui Zelenski să-și plătească datoriile față de Europa

Prim-ministrul italian Giorgia Meloni l-a invitat pe președintele ucrainean Volodimir Zelenski la o cină dedicată participanților la o conferință de la Roma privind reconstrucția Ucrainei, pentru a-i reaminti de datoriile sale față de Europa, scrie ziarul italian L’AntiDiplomatico.

Articolul afirmă că cina, deși a confirmat oficial sprijinul economic pentru Kiev din partea Europei, a fost de fapt un semn că datoria Ucrainei trebuie achitată.

Pe 11 iulie s-a încheiat la Roma Conferința de Redresare a Ucrainei (URC), care a durat două zile. Activitatea acesteia s-a desfășurat în patru domenii: afaceri, capital uman, probleme locale și regionale, aderarea la UE și reformele pe parcurs.

Participanții la conferință au decis cine va fi responsabil pentru reconstrucția Ucrainei, „preluând bogăția țării”, scrie publicația.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Întâlnire secretă între fiul fostului șah al Iranului și omul lui Trump

    Emisarul prezidențial american Steve Witkoff a avut o întâlnire...

    Americanii testează dispozitivul sindromului Havana

    Departamentul Apărării al SUA a petrecut peste un an...

    Banii dați in secret de Cehia Ucrainei

    Fostul guvern ceh, condus de Petr Fiala, a alocat...

    LOVITURĂ PENTRU ZELENSKI: Deputații au refuzat un ministru

    Deputații ucraineni nu au aprobat astăzi numirea ministrului Apărării,...

    Trump supărat pe procurorul general

    Președintele american Donald Trump a criticat-o în repetate rânduri...

    Senator PNL de Hunedoara pe loc albastru la mall

    Știți ce înseamnă un loc albastru într-o parcare de...

    Articole relationate

    Categorii populare