spot_img
duminică, 11 ianuarie, 2026
-4.8 C
București

„La Blouse Roumaine” a lui Matisse și „părțile urâte din istoria României”, susține managerul Muzeului de Artă al României

Expoziția ‘RomânIA – reprezentarea identitară a portului popular în artă’, eveniment desfășurat sub Înaltul Patronaj al Președintelui României, avându-l drept curator pe managerul interimar al instituției muzeale, Erwin Kessler, a fost vernisată, joi seară, la Parterul Galeriei Naționale a Muzeului Național de Artă al României.

‘Așa cum veți vedea, expoziția aceasta este despre binele și răul din noi și despre frumusețea pe care cei din afara noastră au văzut-o că se află în această luptă între binele și răul din noi. E adevărat, e o bijuterie. Nu avem cum să trecem peste asta. Ne vom bucura și voi vă veți bucura cu toții de faptul că avem lucruri extraordinare de Grigorescu, că avem Aman, că avem Lucian, că sunt toate bijuteriile artei noastre. Dar, până la urmă, veți vedea că Gioconda contemporanității se numește ‘La Blouse Roumaine’, a lui Matisse. Și către ea vă invităm în acest moment’, a afirmat, la vernisaj, directorul interimar al MNAR, criticul de artă Erwin Kessler.

El a precizat că expoziția este una ‘normală’, realizată cu fonduri ‘integral private’, și a mulțumit pentru susținere Fundației Amzei, ca și ‘pleiadei’ celorlalți sponsori, precum și Asociației Prietenilor MNAR.

‘Sunt intens recunoscător Fundației Amzei pentru posibilitatea de a aduce la împlinire, într-un timp extraordinar de scurt, mai puțin de cinci luni, un proiect de o amploare amețitoare, care a implicat 25 de muzee din țară și 5 muzee din străinătate, două din Franța, Centre Pompidou și Fondation Louis Vuitton, una din Bulgaria, Galeria Națională din Sofia și, cel mai dificil lucru care s-a materializat azi dimineața la ora 4:33, din Ucraina, de la Muzeul din Cernigov. Faptul că am putut să mai fac o expoziție în care avem o lucrare din Ucraina, cred că spune totul despre lupta pentru normalitate. Această expoziție este o expoziție normală, sigur că în contextul istoric actual, adică al privațiunilor economice ale României și a situației geopolitice, este complet anormală’, a menționat Erwin Kessler.

Totodată, Kessler a arătat că expoziția reunește și ‘părți urâte’. ‘Avem părți urâte, pentru că avem părți urâte în istoria noastră’, a subliniat criticul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Germania vrea să mute cu NATO in Groenlanda

    Germania va propune crearea unei misiuni comune NATO pentru...

    Guvernul ne anunță că impozite și mai mari vom plăti de la 1 ianuarie 2027

    Guvernul susține că majorarea medie estimată a impozitelor pe...

    Președintele Iranului: Țara este pregătită să-și asculte poporul. Oamenii sunt îngrijorați

    Președintele Iranului, Masoud Pezeshkiyan, a declarat, după două săptămâni...

    Trump sugerează că Rubio ar trebui să devină viitorul lider al Cubei

    Președintele SUA, Donald Trump, a distribuit duminică un mesaj...

    Ce armă necunoscută au folosit americanii in Venezuela

    În timpul operațiunii de capturare a președintelui venezuelean Nicolás...

    Articole relationate

    Categorii populare