Kiev: Autoritățile israeliene au ales calea cooperării strânse cu Rusia

Autoritățile israeliene au ales calea cooperării strânse cu Rusia, a spus Ambasada Ucrainei la Tel Aviv pe rețelele de socializare. 

„Ambasada subliniază cu regret că actualul guvern israelian a ales calea cooperării strânse cu Federația Rusă. Acest lucru este dovedit de o serie de evenimente destul de controversate care au avut loc în prima jumătate a anului 2023, care au coincis cu aproape complet absența asistenței umanitare israeliene pentru Ucraina”, se arată în declarație.

Printre „evoluții controversate”, ambasada a citat „vizita inutilă” a ministrului israelian de externe Eli Cohen la Kiev în februarie și o serie de interviuri cu premierul Benjamin Netanyahu, inclusiv un interviu cu Jerusalem Post pe 22 iunie. În acest interviu, Netanyahu a declarat încă o dată că țara sa nu va transfera arme în Ucraina, deoarece se teme că acestea ar putea cădea în mâinile Iranului și ar putea fi folosite împotriva Israelului însuși. Potrivit lui Netanyahu, în apropierea granițelor Israelului sunt deja găsite arme antitanc occidentale. 

„În realitate, pe teren, așa-numita „neutralitate” a guvernului israelian este văzută ca o poziție clară pro-rusă”, spune misiunea diplomatică.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Avocata Silvia Uscov: Nea Ion prim-ministru

    de Silvia Uscov, avocat Am ajuns, cred, într-un punct destul...

    Judecătoare din Cluj la masă la Untold cu patronul Jolidon pe care îl judecă

    Judecătoarea Mihaela Sărăcuț, șefa secției a II-a de la...

    Fost șef al Mossad despre agenții din Iran: Au fost de „multe ori”

    Un fost director al serviciilor israeliene de informaţii externe...

    Mark Galeotti in The Sunday Times: Atacurile ordonate de Zelenski in Rusia nu și-au atins scopul

    Comentatorul britanic Mark Galeotti a afirmat, într-un articol scris...

    Rusia, record la producția de cereale

    Ministerul Agriculturii al Rusiei a anunțat că au fost...

    Articole relationate

    Categorii populare