Kelemen Hunor: Nu semnăm moțiunea de cenzura. Mai departe mi-e greu să spun

O moțiune de cenzură într-o perioadă în care există alte probleme nu este oportună, dar nici nu e o catastrofă, declară la RFI președintele UDMR, Kelemen Hunor. PSD a anunțat că va depune o moțiune de cenzură în luna august.

Kelemen Hunor spune că subiectul moțiunii de cenzură nu este oportun: ”Nu am discutat, vom discuta la momentul potrivit. Nu cred că în perioadele când sunt alte probleme, e oportun să vii cu o moțiune de cenzură, dar nici nu văd o catastrofă, este un instrument constituțional, un instrument politic în mâna Opoziției. Nu știu, depinde de foarte-foarte multe chestiuni care se vor întâmpla în august”.

Liderul UDMR precizează că formațiunea sa nu va semna moțiunea de cenzură a PSD: ”Eu atâta pot să vă spun, că noi nu vom semna o moțiune de cenzură, asta e sută la sută. Mai departe, mi-e greu să spun, că în acest moment discutăm doar teoretic că ar exista, va exista, e posibil. Când va exista, atunci putem intra în detalii”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    „Suveranistul” Peiu vrea să îl salveze pe Fritz

    Senatorul AUR Petrişor Peiu, nr 2 in partidul lui...

    Bolo anunță lovitura de grație pentru Fritz

    Premierul Ilie Bolojan a declarat la Digi24 că ”trebuie...

    Cine era in avionul militar american care a aterizat la Moscova: ȘEFUL CIA

    Directorul CIA, John Ratcliffe, a sosit în Rusia, relatează...

    Qatarul nu va participa la presiunea americană asupra economiei iraniene

    Ministerul qatarez de Externe a declarat că nu intenționează...

    Articole relationate

    Categorii populare