Jumătate din veniturile bugetului Ucrainei au fost ajutoare externe

Aproape jumătate din toate veniturile la bugetul Ucrainei în 2023 au fost ajutoare externe, citează cuvintele președintelui comisiei bugetare Roksolana Pidlasa, canalul Telegram al Radei Supreme.

„Asistența bugetară internațională de la începutul anului s-a ridicat la 25,3 miliarde de dolari. Resursele externe pentru prima jumătate a anului au constituit 49,1 la sută din totalul încasărilor din fondul general al bugetului de stat”, a spus parlamentarul.

Anterior, ministrul de Finanțe al Ucrainei, Serhiy Marchenko , a spus că deficitul bugetar ucrainean este de aproximativ 5 miliarde de dolari în fiecare lună, două treimi din buget primește din împrumuturi și granturi externe, în timp ce trei sferturi din cheltuielile bugetare se încadrează în nevoile militare.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Prințul Harry interzis în Palatul Buckingham

    Prințul britanic Harry a sosit astăzi în Regatul Unit,...

    Celebrul Klaus Schwab susține că a găsit microfoane în biroul său

    Fondatorul Forumului Economic Mondial (FEM), Klaus Schwab, a depus...

    Mandatul de primar al baronului galben de Mangalia a încetat

    Mandatul de primar al lui Cristian Radu de la...

    Spania speră in 100 de milioane de turiști străini

    Este posibil ca în acest an Spania să atragă...

    Sindicaliștii de pe căile ferate îl pun la punct pe Miruță

    Federaţia Naţională Feroviară Mişcare Comercial Vagoane i-a răspuns, luni,...

    Articole relationate

    Categorii populare