spot_img
duminică, 22 februarie, 2026
-1.8 C
București

Jaro Marșalic: „Serviciile medicale trebuie să fie accesibile, de calitate și adecvate populației!”

Proiect de Lege pentru modificarea art. IX alin.(1) din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.44/2022 privind stabilirea unor măsuri în cadrul sistemului de sănătate, precum şi pentru interpretarea, modificarea şi completarea unor acte normative. 
Proiectul de lege are ca obiect de reglementare modificarea art. IX alin.(1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.44/2022, în sensul instituirii posibilității suplimentării sumelor contractate de casele de asigurări de sănătate cu furnizorii de servicii medicale paraclinice și in cazul analizelor ți investigațiilor medicale în regim ambulatoriu, necesare monitorizării evoluției sarcinii și lăuziei.    
Rolul monitorizării evoluției sarcinii este de a identifica pe de o parte factorii de risc și complicații obstetricale asociate sarcinii astfel încât acestea să fie adresate prin intervenții terapeutice la timpul potrivit. Pe de altă parte monitorizarea identifică bolile preexistente sarcinii sau boli coincidente cu sarcina, fără cauze obstetricale dar care pot fi agravate de modificările fiziologice ale sarcinii. Este vorba de sarcini cu risc la care ritmul monitorizării trebuie să fie mai mare, iar echipa medicală implicată este mai largă.
”Prin această inițiativă se propune facilitarea accesului la monitorizarea evoluției sarcinii și lăuziei. Patologia oncologică, neurologică, bolile cardiovasculare sau cerebrovasculare, bolile cronice renale beneficiază de acest tip de monitorizare conform art. IX din OUG nr. 44/2022. Astfel , pentru aceste tipuri de patologii există finanțare distinctă acordată furnizorilor de servicii paraclinice prin acte adiționale lunare. De asemenea, efectuarea investigațiilor necesare acestor monitorizări se efectuează de către furnizori în maximum 5 zile lucrătoare de la data solicitării. Propunem ca și monitorizarea sarcinii să beneficieze de aceste condiții”,  a precizat deputatul liberal Jaro Marșalic.
În general serviciile medicale trebuie să fie accesibile, de calitate și adecvate populației căreia i se adresează. În cazul monitorizării sarcinii aceste caracteristici sunt chiar esențiale și corelate direct cu indicatorii amintiți.    

“Comandat de: PNL Filiala Caraș-Severin,
CMF: 11240002”

Hot this week

Topics

Mai mult

    Diversiunea lui Miruță in Gorj

    Demagogia nu ține loc de soluții pentru Gorj! Administrația...

    Riscurile pentru America și lume a unui atac împotriva Iranului

    Un posibil atac american asupra Iranului ar reprezenta un...

    Consilierul lui Nicușor despre vizita in SUA: Am fost mai puţin izolaţi decât se spune

    Consilierul prezidenţial pentru securitate naţională, Marius Lazurca, a declarat...

    Semne că urmează un atac in Iran

    Statele Unite au început să evacueze trupele staționate în...

    Trupele de elită cubaneze obligate să plece din Venezuela

    Consilierii militari și trupele de elită cubaneze părăsesc Venezuela,...

    Slovacia îi dă ultimatum lui Zelenski: Dacă nu, luni vă tăiem curentul

    Dacă președintele ucrainean Volodimir Zelenski nu reușește să reia...

    India vrea să scape cu Brazilia de metalele rare din China

    Premierul indian Narendra Modi a anunțat sâmbătă semnarea unui...

    Articole relationate

    Categorii populare