JAFUL SUPERMARKETURILOR: Prețul cărnii de pasăre la poarta abatoarelor a scăzut cu 30%, dar această scădere nu se reflectă și în supermarket. Riscul infestării cu gripă aviară și salmonela este iminent

Prețul produselor de panificație va crește cu peste 25% în următoarea lună și multe fabrici construite cu fonduri europene vor fi închise, în lipsa unui plan concret la nivelul Guvernului care să prevadă, printre altele, acordarea de sprijin financiar pentru micii fermieri din sectorul legumicol, credite fără dobândă pentru materia primă și salariile angajaților din industria alimentară, eliminarea taxelor aferente salariilor angajaților pe o perioada de minimum 6 luni, susțin federațiile din industria de profil, transmite Profit.ro.

Acestea arată că seceta și pandemia de COVID 19 au afectat grav culturile agricole pe suprafețe ce depășesc 3 milioane de hectare și reclamă că România importă 95% din pui din Polonia, riscul infestării cu gripă aviară și salmonela fiind iminent.

Este cerută intervenția Guvernului și pentru a pune capăt „abuzurilor practicate de supermarketuri”, arătându-se, de exemplu, că prețul cărnii de pasăre la poarta abatoarelor a scăzut cu 30%, dar această scădere nu se reflectă și la raft în supermarket.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Aduceți, bre, nepalezii ăia să vă judece!

    de Adriana Stoicescu, judecător Ședinta de azi: 15 apeluri noi,...

    Țoiu a făcut, din nou, de râs România

    Să recapitulăm faptele cu care se laudă Țoiu plus...

    Șeful Gazprom s-a întâlnit cu unul din liderii AfD

    Directorul executiv al Gazprom, Alexey Miller, a avut o...

    Schröder la Moscova

    Kremlinul consideră vizita fostului cancelar german Gerhard Schröder în...

    Cum se face trafic de influență la Bruxelles

    O nouă șmecherie, totodată afacere de succes, înflorește la...

    Articole relationate

    Categorii populare