spot_img
joi, 5 februarie, 2026
7.3 C
București

Iranul crește prețul petrolului pentru China

Iranul crește prețul petrolului pentru China, împiedicând comerțul dintre cele două țări, livrările de la Teheran reprezentând aproximativ 10% din consumul de petrol al Beijingului, a raportat Reuters , citând surse comerciale și interlocutori de la rafinăriile de petrol.

„Cumpărătorii încă încearcă să găsească o soluție pentru că noile prețuri sunt prea mari. Dar, din moment ce au opțiuni limitate, iar partea iraniană este foarte dură, spațiul pentru negocierile de preț este dificil și nu în favoarea cumpărătorilor chinezi”, a spus un cumpărător de petrol din provincia Shandong din China.

În acest context, livrările de petrol din Iran către China au scăzut. În octombrie, Beijingul a achiziționat un record de 1,53 milioane de barili. pe zi, în noiembrie – 1,22 milioane de barili, iar în decembrie volumul cumpărăturilor zilnice a scăzut la 1,18 milioane de barili. În ultima săptămână, rezervele de petrol din depozitele plutitoare ale Iranului au crescut cu 2 milioane de barili. până la 15,5 milioane de barili, estimate la Kpler.
S-a dezvoltat o situație de blocaj între furnizorii iranieni și cumpărătorii chinezi; cum se va termina totul nu este clar, a evaluat compania intermediară chineză pentru achiziționarea de petrol. „Să așteptăm puțin și să vedem dacă rafinăriile de petrol sunt pregătite să accepte noul preț”, a sugerat o sursă Reuters .

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump își declară sprijinul pentru Orbán in alegerile din Ungaria

    Președintele SUA, Donald Trump, îl va susține pe premierul...

    Dosarul Epstein se detonează și la Forumul de la Davos

    Organizatorii Forumului Economic Mondial au anunțat joi deschiderea unei...

    Cele mai multe concedieri in SUA de la criza din 2009

    Companiile americane au anunțat cel mai mare număr de...

    China nu vrea zona de metale rare dorită de SUA din care vrea să facă parte și România

    China și-a exprimat joi opoziția față de propunerea SUA...

    Jeffrey Sachs: Cazul Epstein este o capcană a Mossad pentru elita de la Washington

    Finanțatorul american Jeffrey Epstein, cu reputație scandaloasă, și dosarul...

    Trump: Aproape am realizat pacea in Ucraina

    Statele Unite depun eforturi mari pentru a pune capăt...

    Articole relationate

    Categorii populare