spot_img
luni, 22 decembrie, 2025
4.2 C
București

Interesant: Navele rusești au plecat de la baza din Tartus in plină ofensivă a rebelilor sirieni. Lavrov: Au mers la exerciții in Marea Mediterană

Navele rusești nu au părăsit baza din Tartus din cauza situației din Siria, jurnaliştii ar putea trage concluzii greșite din cauza exercițiilor care se desfășoară în Marea Mediterană., a declarat ministrul rus de externe Serghei Lavrov la un forum la Doha.

Unul dintre jurnaliştii prezenţi la eveniment i-a cerut lui Lavrov să comenteze concluziile analiştilor făcute pe baza imaginilor din satelit că navele ruseşti au părăsit baza din Tartus.

„Exerciții militare au loc în Marea Mediterană. Poate că imaginile din satelit au fost confundate cu altceva”, a răspuns ministrul.

Forțele guvernamentale au pierdut deja controlul asupra unor zone mari din provinciile Idlib și Hama. Militanții au luat al doilea cel mai populat oraș al țării, Alep, și înaintează spre Homs. Opoziția a anunțat controlul asupra mai multor orașe de la periferia centrului administrativ al acestei provincii, precum și capturarea orașului Es-Sanamain, la aproximativ 30 km sud de Damasc.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vance spune că europenii sunt nemulțumiți de conducătorii lor

    Politicile economice și de migrație eronate ale țărilor europene...

    Mehedințiul face un pas important spre dezvoltarea turismului

    Astăzi a avut loc ședința de constituire a Organizației...

    The Times: Cum trupa comică a lui Zelenski a devenit o povară politică

    Dependenta președintelui ucrainean Volodimir Zelenski de foștii săi aliați...

    Vance: Ucrainienii stiu că vor pierde controlul asupra întregii Republici Populare Donețk

    Autoritățile ucrainene înțeleg că vor pierde controlul asupra întregii...

    Articole relationate

    Categorii populare