spot_img
vineri, 19 decembrie, 2025
5.5 C
București

Institutul Elie Wiesel, reacție dură după participarea unui membru al Guvernului la un eveniment legionar

Institutul Național pentru Studierea Holocaustului din România „Elie Wiesel” își exprimă îngrijorarea și totodată dezaprobarea pentru organizarea în data de 5 mai 2015, într-o instituție publică și cu participarea unui reprezentant al statului, a unui eveniment dedicat memoriei unor reprezentanți ai Mișcării Legionare, se arată într-un comunicat al Institului publicat pe pagina de internet.

Fundația „Ion Gavrilă Ogoranu” în colaborare cu Federația Română a Foștilor Deținuți Politici Luptători Anticomuniști a organizat la Muzeul de Istorie a Municipiului București o „seară de film în memoria partizanilor făgărășeni”. În prezidiu, alături de domnul Octav Bjoza, subsecretar de stat, s-a aflat domnul Florin Dobrescu, Președinte Executiv al Partidului Totul pentru Țară, se spune în comunicatul Institutului Elie Wiesel.

Cu acest prilej au fost omagiați Ion Gavrilă Ogoranu și Valeriu Gafencu, legionari activi în timpul și după Rebeliunea din ianuarie 1941.Astfel de evenimente publice, care promovează valorile sau memoria unor persoane care au fost membri ai unei mișcări politice fasciste, reprezintă un risc pentru consolidarea unei democrații civice la care aspirăm. Memoria celor care s-au opus regimului comunist nu se confundă cu memoria membrilor unei mișcări criminale și totalitare, mai susține în comunicat Institutul Elie Wiesel.

Octav Bjoza,  acum subsecretar de stat, a fost acuzat de legionarism și când a fost decorat de președintele Klaus Iohannis.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Tenișii italieni de lux Golden Goose devin chinezo-singaporezi

    Tenișii italieni de lux Golden Goose trec în mâinile...

    Gala „Prietenii Muzeului Regiunii Porților de Fier”

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a fost prezent...

    Trump admite că ar putea declanșa război Venezuelei

    Președintele american Donald Trump a declarat vineri că nu...

    Un primar PNL anunță că se va lupta cu guvernul condus de șeful PNL

    Bugetul municipiului Slatina ar putea ajunge la aproximativ 110...

    Un președinte bizar

    de Bogdan Tiberiu Iacob, preluare Inpolitics Acțiunile celui mai impopular...

    Articole relationate

    Categorii populare