Guvernatorul băncii centrale a Cehiei, cea mai stabilă economie est-europeană, a avertizat că instituţia pe care o conduce este pregătită să sacrifice creşterea economică, ridicând dobânzile, dacă inflaţia accelerează prea mult şi riscă să scape de sub control. În aprilie, Cehia a avut una dintre cele mai slabe inflaţii din UE şi cu siguranţă cea mai slabă din regiune, scrie ZF.
În ultima lună, mesaje cu rol asemănător, de a calma teama de inflaţie, au emis şi băncile centrale din Ungaria şi Polonia, însă nu au avut un conţinut la fel de puternic. Scumpirile au accelerat în aprilie în Cehia la 2,1%, cel mai ridicat nivel din ultimele şase luni, de la 1,5% în martie. În Ungaria, inflaţia anuală a avansat de la 2,1% la 2,6%, iar în Polonia, cea mai mare economie a regiunii, de la 3,2% la 3,4%, potrivit datelor Eurostat.
Băncile centrale din toate aceste ţări au menţinut dobânzile în cele mai recente şediţe de politică monetară şi au atras atenţia asupra riscurilor inflaţioniste, crescute mai ales din cauza scumpirii energiei în contextul războiului din Iran. Dobânda de referinţă din Cehia este de 3,5% (luna mai), cea din Polonia de 3,75% (luna mai), iar cea din Ungaria de 6,25% (aprilie).
raţie, România avea în aprilie, conform Eurostat, cea mai puternică inflaţie din UE, de 9,5%. Dobânda de referinţă este de 6,5%, de asemenea cea mai mare din UE. Iar economia României este în recesiune. Recent, BNR a înrăutăţit prognoza de inflaţie pentru acest an.
