Inflația va face ravagii în Europa de Est. România, cea mai prost plasată

Guvernatorul băncii centrale a Cehiei, cea mai stabilă econo­mie est-europeană, a avertizat că instituţia pe care o conduce este pregătită să sacrifice creş­terea economică, ridicând dobânzile, dacă inflaţia accelerează prea mult şi riscă să scape de sub control. În aprilie, Cehia a avut una dintre cele mai slabe inflaţii din UE şi cu siguranţă cea mai slabă din regiune, scrie ZF.

În ultima lună, mesaje cu rol asemănător, de a calma teama de inflaţie, au emis şi băncile centrale din Ungaria şi Polonia, însă nu au avut un conţinut la fel de puternic. Scumpirile au accelerat în aprilie în Cehia la 2,1%, cel mai ridicat nivel din ultimele şase luni, de la 1,5% în martie. În Ungaria, inflaţia anuală a avansat de la 2,1% la 2,6%, iar în Polonia, cea mai mare economie a regiunii, de la 3,2% la 3,4%, potrivit datelor Eurostat.

Băncile centrale din toate aceste ţări au menţinut dobânzile în cele mai recente şediţe de politică monetară şi au atras atenţia asupra riscurilor inflaţioniste, crescute mai ales din cauza scumpirii energiei în contextul războiului din Iran. Dobânda de referinţă din Cehia este de 3,5% (luna mai), cea din Polonia de 3,75% (luna mai), iar cea din Ungaria de 6,25% (aprilie).

raţie, România avea în aprilie, conform Eurostat, cea mai puternică inflaţie din UE, de 9,5%. Dobânda de referinţă este de 6,5%, de asemenea cea mai mare din UE. Iar economia României este în recesiune. Recent, BNR a înrăutăţit prognoza de inflaţie pentru acest an.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rareș Bogdan: 10 motive să iubești la nebunie America

    10 motive să iubești la nebunie SUA. La mulți...

    Putin îi transmite lui Trump de 4 iulie că Rusia a contribuit la independența SUA

    Președintele rus Vladimir Putin l-a felicitat pe omologul său...

    Mișcarea Chinei în Germania

    Mii de companii de nișă de dimensiuni medii, coloana...

    Rușii au cucerit ultima fortăreață ucraineană din Donbas

    Konstantinovka din RPD a format principala linie de apărare...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Suntem debaraua fraților Tate

    de Adriana Stoicescu, judecător Demența, fals numită Stat, are, de...

    The Big Short la București

    Cred că peste 10 ani România va fi în...

    Scandal cu bugetul UE: Germania vrea o reducere de 40%. ROMÂNIA AFECTATĂ MAJOR

    Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a îndemnat...

    Articole relationate

    Categorii populare