India amenință Pakistanul

Prim-ministrul indian Narendra Modi a promis vineri un răspuns puternic la atentatul cu maşină-capcană produs în Kashmir, soldat cu moartea a 44 de paramilitari şi pentru care guvernul său a acuzat Pakistanul, crescând tensiunile cu rivalul nuclear, relatează Reuters.

Atacul asupra unui convoi militar în Jammu şi Kashmir unde India se confruntă cu o insurgenţă este cel mai grav din ultimele decenii şi a fost comis cu doar câteva luni înainte ca naţionaliştii hinduşi ai lui Modi aflaţi la putere să se confrunte cu alegeri generale strânse.

„Vom da un răspuns potrivit, vecinului nostru nu i se va permite să ne destabilizeze”, a declarat Modi într-un discurs imediat după ce şi-a convocat consilierii de securitate pentru a lua în considerare un răspuns la atacul ce a provocat o revărsare de furie pe social media şi apeluri la răzbunare.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Armata americană are probleme financiare

    Armata Statelor Unite se confruntă cu un deficit bugetar...

    Marine Le Pen: Când Mbappé va spune că nu vom câștiga alegerile, sunt sigură că o vom face

    Șefa grupului parlamentar al partidului de ultradreapta Adunarea Națională...

    Articole relationate

    Categorii populare