Înalt oficial maghiar, mesaj din Ținutul Secuiesc: Bazinul Carpatic este din nou completat cu forţa spirituală, culturală şi economică a naţiunii maghiare

2022 este anul alegerilor care privesc viitorul întregii naţiuni maghiare: nu numai Ungaria, dar şi întreaga naţiune maghiară trebuie să meargă înainte şi nu înapoi, a subliniat secretarul de stat pentru politica naţională din Cabinetul premierului Ungariei, într-o înregistrare video postată duminică pe pagina sa de Facebook.

Înregistrarea a fost făcută în „Ținutul Secuiesc”.

Árpád János Potápi a declarat că de când există un guvern naţional în Ungaria, naţiunea maghiară este puternică şi unită. „Pentru noi, maghiarii de dincolo de graniţele Ungariei reprezintă o parte inseparabilă a naţiunii, îi ajutăm să îşi păstreze identitatea lor de maghiari, precum şi dăinuirea lor pe pământul natal. Guvernul de la Budapesta îi sprijină în dezvoltarea instituţiilor lor comunitare, a creşelor, grădiniţelor, şcolilor şi a afacerile lor. „De la guvernarea naţională Bazinul Carpatic este din nou completat cu forţa spirituală, culturală şi economică a naţiunii maghiare„, a spus secretarul de stat, menţionând că înainte de anul 2010, „în timpul stângii de tip Gyurcsány, nu a fost aşa”. „Scopul stângii nu a fost niciodată să ridice națiunea maghiară, ci să servească interesele străine. Acum, acelaşi Ferenc Gyurcsány vrea să ajungă la putere, după ce a desfăşurat o companie de ură împotriva maghiarilor din afara graniţelor Ungariei şi i-ar priva pe aceşti maghiari şi de cetăţenia ungară. Liderul desemnat al stângii ar aduce în ţară mai degrabă migranţi, decât să îi ajute pe maghiarii din străinatate„, a afirmat Árpád János Potápi, care a menţionat: Anul 2022 reprezintă o chestiune de existenţă nu numai pentru întreaga naţiune maghiară, dar şi pentru maghiarii de dincolo de graniţele Ungariei. Din acest considerent, el i-a rugat pe maghiarii din străinătate să se înregistreze cu datele lor personale pentru a putea participa la alegerile care vor avea loc în această primăvară, în Ungaria.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Orbán renunță la mandatul parlamentar

    Prim-ministrul ungar in exercițiu Viktor Orbán a renunțat la...

    Super iahtul unui oligarh rus traversează Strâmtoarea Hormuz

    Super iahtul „Nord”, cel mai probabil deținut de oligarhul...

    Republicanii își pregătesc campania pentru alegerile intermediare din noiembrie fără Trump pe copertă

    Republicanii își ajustează campania pentru alegerile intermediare din noiembrie,...

    Războiul din Iran face jocurile pentru Casa Albă 2028: Jocul lui Rubio

    Secretarul de stat american Marco Rubio s-ar fi putut...

    Fost șef CIA: Războiul cu Iranul ne-a dat câteva lecții importante

    Războiul SUA cu Iranul i-a oferit Washingtonului mai multe...

    Articole relationate

    Categorii populare