În Bulgaria, serviciile caută în Dosarele Pandora. În România, nu

Preşedintele bulgar, Rumen Radev, a declarat că serviciile au obligaţia de a prezenta mai multe informaţii despre numele persoanelor din Bulgaria implicate în „Dosarele Pandora”.
„Evident că vor fi mult mai multe persoane despre vom afla, însă, totuşi, trebuie să fie făcută diferenţa dintre între persoanele care ocupă funcţii în stat şi oamenii din afaceri. Trebuie făcută o astfel de distincţie”, a subliniat Radev.
La rândul său, ministrul interimar de interne, Boiko Raşkov, a precizat: „Toate serviciile, inclusiv Ministerul de Interne, lucrează la cazul ‘Dosarele Pandora’ privind informaţiile despre companiile offshore. Faptele trebuie investigate de serviciile din ţară. Din păcate suntem din nou în urmă cu evenimentele, ca în cazul Legii Magnitsky”.

Documente confidențiale din masiva scurgere de informații Pandora Papers îi plasează pe Robert Sorin Negoiță, primarul sectorului 3 din Capitală, și pe fratele acestuia, Ionuț Negoiță, în centrul de comandă al unei complexe rețele de companii offshore care controlează afaceri de zeci de milioane de euro în România. Offshore-urile au fost integrate într-o rețea de firme românești care a beneficiat de fonduri publice de la Primăria condusă de Negoiță, susține Rise Project.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Băsescu cere raționalizarea carburanților: Un plin pe lună

    Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat, duminică, despre criza...

    Războiul din Iran scumpește croazierele

    Din cauza războiului cu Iranul și a creșterii prețurilor...

    Scandalul ouălor cu picioare ale lui Fritz

    Instalațiile decorative amplasate în Piața Unirii au generat un conflict artistic,...

    Fost analist CIA: Războiul din Iran va crea o criză economică fără precedent

    Consecințele economice ale atacului lansat de Statele Unite și...

    Tatăl lui Elon Musk vrea să conducă o colonie de sud-africani în Rusia

    Tatăl lui Elon Musk, Errol, intenționează să organizeze și...

    Inteligența artificială nu a ajutat America in Iran

    Speranțele SUA pentru un război „fără contact” cu Iranul,...

    Articole relationate

    Categorii populare