Importurile de petrol ale Chinei din Rusia au scăzut cu aproximativ 9% în ianuarie-februarie, dar prețul a crescut cu 32%

Importurile de petrol ale Chinei din Rusia au scăzut cu aproximativ 9% în ianuarie-februarie, a anunțat duminică Administrația Generală a Vămilor din China.

În ciuda scăderii volumelor fizice, costul petrolului cumpărat de China din Rusia a crescut cu 31,4% în două luni, până la 7,46 miliarde dolari.

Rusia este în continuare al doilea cel mai mare furnizor de țiței pentru China, după Arabia Saudită (cu 14,6 milioane de tone de petrol în valoare de 8,74 miliarde dolari vândute Chinei în ianuarie-februarie, în scădere cu 3% și, respectiv, în creștere cu 51,4%), potrivit cifrelor publicate. .

Hot this week

Topics

Mai mult

    Avocata Silvia Uscov: Nea Ion prim-ministru

    de Silvia Uscov, avocat Am ajuns, cred, într-un punct destul...

    Judecătoare din Cluj la masă la Untold cu patronul Jolidon pe care îl judecă

    Judecătoarea Mihaela Sărăcuț, șefa secției a II-a de la...

    Fost șef al Mossad despre agenții din Iran: Au fost de „multe ori”

    Un fost director al serviciilor israeliene de informaţii externe...

    Mark Galeotti in The Sunday Times: Atacurile ordonate de Zelenski in Rusia nu și-au atins scopul

    Comentatorul britanic Mark Galeotti a afirmat, într-un articol scris...

    Rusia, record la producția de cereale

    Ministerul Agriculturii al Rusiei a anunțat că au fost...

    Articole relationate

    Categorii populare