Havana susține că a ucis 4 persoane de pe o ambarcațiune sub pavilion american care a intrat în apele cubaneze

O ambarcațiune sub pavilion american a intrat în apele cubaneze și a deschis focul. Potrivit Ministerului de Interne cubanez, grănicerii cubanezi au ripostat și au ucis patru persoane aflate la bordul navei, relatează AFP.

Personalul Gărzii de Coastă cubaneze a rănit și alte șase persoane. Ministerul a relatat că, atunci când o navă a Gărzii de Coastă s-a apropiat de nava înregistrată în Florida pentru a identifica pasagerii, „s-au tras focuri de armă din barcă”, rănindu-l pe căpitanul navei cubaneze.

„În urma ciocnirilor de partea străină, patru agresori au fost uciși și alți șase au fost răniți”, a relatat ministerul, adăugând că victimele au fost evacuate și au primit asistență medicală.

UPDATE: Ambarcațiunea care a intrat în apele cubaneze și a deschis focul nu aparținea Gărzii de Coastă a SUA sau Marinei SUA, relatează The New York Times, citând un oficial american anonim.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Tulsi Gabbard demisionează din fruntea Serviciului Național de Informații al SUA

    Tulsi Gabbard, directoarea Serviciului Național de Informații al SUA,...

    Trimisul lui Trump: Avem nevoie de petrolul din Groenlanda

    Jeff Landry, trimisul special al președintelui american Donald Trump...

    Rubio: Ne-am suspendat participarea la negocierile ruso-ucrainiene

    Secretarul de stat american Marco Rubio a confirmat astăzi...

    Percheziții la Palatul Elysée, președinția Franței

    Judecătorii de instrucție din cadrul departamentului pentru criminalitate financiară...

    Pentagonul își „întrerupe” participarea la Comitetul mixt permanent SUA-Canada pentru apărare

    Decizia Statelor Unite de a suspenda discuțiile semestriale planificate...

    Articole relationate

    Categorii populare